Apple, iOS 17 ile gelecek “erişilebilirlik” özelliklerini tanıttı

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
Apple WWDC 2023 etkinliği 5 Haziran’da başlayacak. Mac, iPad, Apple Watch, iPhone’ların yeni yazılımları ortasında en Fazla iOS 17 merak ediliyor. iOS 17 özellikleri neler olacak? iOS 17 yenilikler sunacak mı? Bunun cevabını 5 Haziran’da alacağız. Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı öncesinde iOS 17 ile iPhone’lara istikbal yeni erişilebilirlik özelliklerini tanıttı. Assistive Access arayüz seçeneği, canlı Konuşma, Ferdî Sesli Gelişmiş Konuşma, bu Yıl istikbal yeni özellikler ortasında.

Assistive Access

Assistive Access özelliği, ekranda sadece muhtaçlık duyulan uygulamaları göstermekle kalmayıp, öğelerin seçimini de kolaylaştırarak bilişsel engelli şahıslara Yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu arayüzde yüksek kontrastlı butonlarla Aka metin etiketleri kullanılıyor. Görsel olarak bağlantı kurmayı tercih eden kullanıcılar için de İletiler uygulamasında sırf emoji klavyesi ve görüntü ileti kaydetme seçenekleri üzere özelleştirmeler getiriliyor. anne Ekran, Aka simgeler içeren ızgara tabanlı düzey yahut Ufak simgeler gösteren satır tabanlı düzenle gösterilebiliyor.

Canlı Konuşma, Şahsî Ses

iPhone dışında iPad ve Mac’lerde de kullanılabilecek Canlı Konuşma özelliği, kullanıcıların telefon ve FaceTime aramalarının yanı Dizi Çehre yüze toplantılar sırasında yüksek sesle okunmasını istedikleri tabirleri yazmalarına İmkan tanıyor. Yakın vakitte ALS teşhisi konmuş şahıslar üzere sesini kaybedebilecek bireylere yönelik bir özellik olan Kişisel Ses, metni sese dönüştürme yoluyla kullanıcının kendi sesine yakın ses üretme yolu sunuyor.

iOS 17 ile istikbal öbür erişilebilirlik özellikleri

  • Sağır yahut işitme zahmeti çeken kullanıcılar, iPhone için yapılmış işitme aygıtlarını direkt Mac ile eşleştirebilecek ve özelleştirebilecek.
  • Sesle Denetim’e metin düzenleme için fonetik teklifler eklenmiş ve kullanıcılar Sesle kontrol Kılavuzu ile iPhone, iPad ve Mac’te dokunma ve yazmaya alternatif olarak sesli komutların nasıl kullanılacağını öğrenebilecek.
  • Anahtarla Denetim’i kullanan fizikî engelli kullanıcılar, iPhone ve iPad’de sevdikleri oyunları oynamak için rastgele bir anahtarı sanal oyun denetleyicisine dönüştürebilecek.
  • Az gören kullanıcılar için Finder, Bildiriler, Mail, Takvim, Notlar üzere Mac uygulamalarında metin boyutunu ayarlamak artık daha kolay.
  • Hızlı animasyonlara hassas kullanıcılar, Safari tarayıcı ve Mesajlar’da GIF üzere hareketli öğeler içeren görseleri otomatik olarak duraklatabilecek.
  • VoiceOver kullanıcıları için Siri sesleri daha doğal ve etkileyici hale getirilmiş ve Siri’nin konuşma suratı özelleştirilebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir