MediaTek ve Nvidia iş birliği mobil işlemcilerde devrim yaratabilir!

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
AMD ve Nvidia rekabeti bölüm ve sanayi ayrım etmeksizin her alanda devam ediyor ve edecek üzere duruyor. Belirtilenlere nazaran Nvidia ve MediaTek yeni bir mobil işlemci tasarlamak için görüşüyor. Bu Amel birliği, Nvidia’nın yüksek performanslı masaüstü ve data merkezi GPU’larına odaklandıktan sonra yeni bir pazar segmentine yöneleceği manasına geliyor.

Ufuktaki MediaTek ve Nvidia ortaklığı

Raporlara nazaran yeni jenerasyon taşınabilir işlemcinin yapay zeka ve oyun için gelişmiş dayanak göreceği argüman ediliyor. Nvidia, MediaTek’in bu türlü bir teşebbüs için tam olarak gereksinim duyduğu şeyi tasarlayacak teknolojiye ve kaynaklara sahip. Bununla birlikte, tasarlanmakta olan mimarinin yalnızca cep telefonlarına değil, birebir vakitte Windows dizüstü bilgisayarlarına da girmesi bekleniyor.

Sektör kaynaklarına nazaran MediaTek’in yeni jenerasyon taşınabilir işlemcisine 2024 gibi erken bir tarihte bir Nvidia GPU entegre etmesi bekleniyor. Öte yandan Nvidia, düşük kuvvetli GPU mimarilerine yabancı değil. Şirket, Shield eserlerinin yanı Dizi Nintendo Switch üzere oyun konsolları için birçok Tegra yongası geliştirdi. Nvidia’nın GPU dışında yazılım tarafında (DLSS gibi) MediaTek’e dayanak olup olmayacağı ise meçhul.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Samsung, AMD ile GPU lisans mutabakatını uzatacağını duyurdu. Şirket, Exynos 2200 taşınabilir işlemcileri için RDNA2 mimarisini kullandı. Samsung şimdi bir Exynos halefi geliştirmedi, lakin aktüel RDNA mimarisinin önümüzdeki Yıl Exynos 2400 ile Geri dönüş yapabileceğine dair söylentiler var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir