DLSS nedir? Nvidia DLSS destekleyen ekran kartları ve oyunlar

Yazılım Nis 07, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz birkaç Yıl içinde oyunların grafikleri inanılmaz gelişti. Her zamankinden daha karmaşık dokular, yansımalar ve sahnelerle, donanıma olan talep uzun vakittir olmadığı kadar fazla. Oyunlardan gelen donanım talebindeki bu artış, performansı artırmaya çalışan Fazla sayıda yeniliğe yol açtı. Bu Aka yeniliklerden biri de Nvidia DLSS teknolojisi. En yeni Nvidia RTX ekran kartlarına bakıyorsanız, özellikler ortasında bu ibare gözünüze çarpmıştır. Pekala, Nvidia DLSS nedir, ne işe fayda? Şu anda DLSS dayanaklı oyunlar ve ekran kartları neler? Merak ettiğiniz bütün soruların karşılığı içeriğimizin devamında.

DLSS nedir ❓

DLSS açılımı; Deep Learning Harika Sampling’dir. Türkçe’de ise derin öğrenme takviyeli üstün örnekleme manasına gelir. DLSS ne demek kısaca açıklamak gerekirse; DLSS, Nvidia tarafından geliştirilen bir imaj oluşturma teknolojisidir. Bu teknoloji, Özgün düşük çözünürlüklü imgenin daha yüksek çözünürlüklü bir versiyonu üzere görünen bir manzara üretmek için derin öğrenmeyi kullanır.

Süper örnekleme kısmı, işlenmiş grafiklerde görünen pürüzlü kenarları yumuşatan bir kıyı yumuşatma sistemini Anlatım eder. Harika örnekleme kıyı yumuşatma, manzarayı Fazla daha yüksek bir çözünürlükte işler ve bu bilgileri doğal çözünürlükte boşlukları doldurmak için kullanır. Derin öğrenme kısmı, Nvidia’nın başarısı. Makine tahsilinin gücünü kullanan Nvidia, Yapay zeka modellerini yüksek çözünürlüklü taramalarla eğitiyor. Akabinde kıyı yumuşatma tekniği, Noksan bilgileri doldurmak için Yapay zeka modelini kullanıyor. Harika örnekleme kıyı yumuşatma, genelde daha yüksek çözünürlüklü manzarayı doğal olarak oluşturmayı gerektirdiğinden bu kıymetlidir. Nvidia, bunu çevrimdışı, bilgisayarınızdan uzakta yapar ve bilgisayarın performansını etkilemeden üstün örneklemenin yararlarını sunar.

Tüm bu süreçler, RTX ekran kartlarında bulunan Nvidia’nın Tensor çekirdekleri sayesinde mümkündür. RTX 3060, 3060 Ti, 3070, 3080, 3090, çekirdek başına daha yüksek performans sunan Nvidia’nın ikinci jenerasyon Tensor çekirdekleriyle gelir. Nvidia’nın RTX 40 serisi en yeni ekran kartları, dördüncü jenerasyon Tensor çekirdeklerini taşıyor. AMD’nin FidelityFX muhteşem çözünürlük özelliği, Intel’in XeSS yahut Xe Muhteşem Sampling isminde kendi muhteşem örnekleme teknolojisi olsa da Nvidia bu alanda başı çekiyor.

DLSS ne işe Yarar 🧐

DLSS, daha âlâ görünen oyunlar oluşturmak için Nvidia’nın yapay zeka algoritmasını öğretmeye yönelik kapsamlı bir sürecin sonucu. DLSS, oyunu daha düşük çözünürlükte işledikten sonra daha yüksek çözünürlükte çalışıyormuş üzere görünen bir manzara oluşturmak için muhteşem çözünürlüklü manzara eğitimi bilgi tabanından bilgi çıkarımı yapar. Örneğin; 1440p’de işlenen bir oyun 4K’da çalışıyormuş üzere görünür.

Daha bilindik süper çözünürlük teknikleri, sonuncu görselde bozulmalara ve yanılgılara yol açabilir fakat DLSS, daha da âlâ görünen bir manzara oluşturmak için bu kusurları çözecek halde tasarlanmıştır. Bu teknoloji, oyunun Görüntü ve hissini etkilemeden Değerli performans artışları sağlayabilir.

DLSS, aslında Nvidia’nın ekran manzarasını güzelleştiren Ansel teknolojisinin gerçek vakitli bir versiyonu. Performans artışı sağlamak için imgeyi daha düşük çözünürlükte işler, akabinde çözünürlüğü yükseltmek için nispeten karşılaştırılabilir bir genel tesir sağlamak için Çeşitli efektler uygular. Sonuçta, görsel doğrulukta Değerli bir kayıp olmadan daha yüksek kare suratları elde edilir. Nvidia, DLSS’in ışın izleme ile Birlikte kullanıldığında, kare suratlarının %75’e kadar arttığını tez ediyor.

Nvidia DLSS 3 teknolojisi neler getiriyor 💡

DLSS 3.0, harika manzara kalitesini ve Cevap suratını korurken performansı Değerli ölçüde artırıyor. Üstün yüksek çözünürlüğü Temel Meydan özellik, büsbütün yeni kareler oluşturmak için optik çoklu kare oluşturma ile optimum Karşılık Eda için NVIDIA Reflex düşük gecikme teknolojisini getiriyor. DLSS 3, GeForce RTX 40 serisi ekran kartlarına Sıkıntı sağlayan NVIDIA Ada Lovelace mimarisinin yeni dördüncü nesil tensör çekirdekleri ve optik akış hızlandırıcısı tarafından destekleniyor.

DLSS 3 etkinleştirildiğinde Yapay zeka, muhteşem çözünürlük ile birinci karenin dörtte üçünü tekrar oluşturur. Böylelikle kare oluşturma kullanarak ikinci karenin tamamı yine oluşturulur. DLSS 3.0, görüntülenen piksellerin sekizde yedisini tekrar oluşturarak performansı Değerli ölçüde artırır.

DLSS 3, GPU ve CPU’yu senkronize ederek optimum Karşılık mühleti ve düşük sistem gecikmesi sağlayan NVIDIA Reflex’i içerir. Daha düşük sistem gecikmesi, Özellikle denetimin nihayet derece hisli olduğu online oyunlarda avantaj sağlar. DLSS 3, doğala kıyasla gecikmeyi 2 kata kadar azaltıyor.

DLSS takviyeli oyunlar 🎮 

GeForce RTX 40 serisi ekran kartına sahip PC ve laptoplarda, NVIDIA DLSS 3 kullanılarak kare suratları artırılabilir. Nvidia’nın yeni listesine nazaran 30’a yakın oyunda DLSS 3 desteği var.

Önceki jenerasyon GeForce RTX ekran kartlı bilgisayarlarda da DLSS 3 dayanaklı oyunlar için DLSS 2 muhteşem çözünürlük kullanılabiliyor. Bu entegrasyon, bütün GeForce RTX kullanıcıları için sistem gecikmesini azaltan ve oyunları daha hassas hale getiren NVIDIA Reflex’i de içeriyor. RTX hızlandırmalı ışın izleme de oyunlara daha gerçekçi ve sürükleyici görsel efektler kazandırıyor. Peki, DLSS hangi oyunlarda var?

 • A Plague Tale: Requiem
 • Atomic Heart
 • Battlefield 5
 • Bright Memory: Infinite
 • Conqueror’s Blade
 • Cyberpunk 2077
 • Dakar Desert Rally
 • Deliver Us Mars
 • Destroy All Humans! 2 – Reprobed
 • Dying Light 2 Stay Human
 • F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch
 • F1 22
 • Forza Horizon 5
 • HITMAN World of Assassination
 • Hogwarts Legacy
 • Jurassic World Evolution 2
 • Justice
 • Loopmancer
 • Marvel’s Midnight Suns
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Marvel’s Spider-Man Remastered
 • Microsoft Flight Simulator
 • Need For Speed Unbound
 • PERISH
 • Portal with RTX
 • SUPER PEOPLE 2
 • THE FINALS
 • The Witcher 3: Wild Hunt
 • Warhammer 40,000: Darktide
 • WRC Generations – The FIA WRC Official

DLSS nasıl açılır ✅

Valorant, Minecraft, Fortnite, BF5 ve daha birçok oyunda DLSS nasıl açılır Fazla merak ediliyor. Nvidia’nın GeForce RTX ekran kartına sahipseniz, oynadığınız oyunun kare suratı performansını artırmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. DLSS, Cyberpunk 2077 üzere güçlü oyunlar için kullanışlı bir teknolojidir; giriş ve orta Tertip ekran kartlarının kare suratında daha yüksek çözünürlükler elde edilmesini sağlar. Pekala, bilgisayarda DLSS nasıl açılır 🔽

1️⃣ Ekran kartı şoförlerinin aktüel olup olmadığını Denetim edin

DLSS’in düzgün çalışması için ekran kartı şoförlerinin yeni olduğundan emin olmalısınız. GeForce Experience’ı indirerek ekran kartınız için şimdiki şoförün yüklü olup olmadığını Denetim edebilirsiniz. Programını açıp Şoförler sekmesine tıklayın ve akabinde sağ üst köşeyi Denetim edin. Ekran kartı sürücüleriniz yeni değilse indirmeniz istenecektir.

2️⃣ DLSS ile uyumlu oyunu açın ve ayarlarına girin

Nvidia DLSS 2 ve 3 dayanaklı oyununuzu başlatın. Oyunun ekran ayarlarına girin. Ekran ayarları menüsünde DLSS’i açmak için bir seçenek olacaktır. Lakin açıkça bu halde yazmayabilir. Çünkü Upscale Method altında da NVIDIA DLSS olabiliyor. Kimi oyunlarda grafik kalitesi ve performans ortasından seçim yapabiliyorsunuz. Özelliği açıp Uygula butonuna tıklayın.

3️⃣ Oyuna geçin ve FPS sayacı ile performansı Denetim edin

DLSS’i açtınız lakin kare suratının sahiden artıp artmadığını Denetim etmenizde fayda var. Nvidia’nın FPS counter aracı ile ne kadar FPS aldığınızı, DLSS’in kare suratına ne kadar katkısı olduğunu görebilirsiniz.

BF5 DLSS açma 🔽

 1. Grafik Ayarları menüsünü açın.
 2. Gelişmiş sekmesini tıklayın.
 3. Direct 12 Aleni olmalı.
 4. DXR’ı açın ve oyunu yine başlatın.
 5. NVIDIA DLSS ayarını açabilirsiniz.

Cyberpunk 2077 DLSS açma 🔽

 1. Ayarlar’a tıklayın.
 2. Grafik ayarlarını açmak için Grafikler’i seçin.
 3. DLSS seçeneğine ilerleyin.
 4. DLSS ayarına yönelik oka tıklayın.
 5. Alternatif olarak, DLSS’i açmak için Performans veya Ultra Performans ayarlarını seçebilirsiniz.

DLSS destekleyen ekran kartları ve fiyatları 💰

Ekran kartı modeli Fiyat
GeForce RTX 4090 37.590 TL
GeForce RTX 4080 29.298 TL
GeForce RTX 4070 Ti 21.370 TL
GeForce RTX 3090 Ti 39.999 TL
GeForce RTX 3090 37.947 TL
GeForce RTX 3080 Ti 28.999 TL
GeForce RTX 3080 23.819 TL
GeForce RTX 3070 Ti 16.454 TL
GeForce RTX 3070 13.999 TL
GeForce RTX 3060 Ti 13.999 TL
GeForce RTX 3060 9.929 TL
GeForce RTX 3050 7.299 TL
GeForce RTX 2080 Ti
GeForce RTX 2080 Super
GeForce RTX 2080
GeForce RTX 2070 Super
GeForce RTX 2070
GeForce RTX 2060 Super
GeForce RTX 2060

⚠ Ekran kartı fiyatları Vakit içerisinde değişiklik gösterebilir.

Bu Kılavuz yazıda Nvidia’nın RTX 40, 30, 20 serisi ekran kartlarında olan DLSS teknolojisinin ne işe yaradığından bahsettik. DLSS nedir, hangi kartlarda bulunur? Hangi oyunlar bu özelliği destekliyor? gibi sıkça sorulan soruları yanıtladık.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir