Convergence: A League of Legends Story inceleme: Riot Games’ten tek kişilik yeni oyun

Yazılım May 20, 2023 Yorum Yok
Riot Forge’un bu sefer bizlere sunduğu oyun aksiyon platform tipinde. Metroidvania ve roguelite esintileri de taşıyan Convergence, League of Legends’ın sevilen karakterlerinden biri olan Ekko’yu kontrolümüze sunuyor. Hem Ira hem de Cin olarak benim diğer Riot Forge oyunlarına nazaran daha Fazla ilgimi çeken bir oyun oldu birinci başta ve oyuna girdiğim andan itibaren de Aka bir keyifle oynadığımı söyleyebilirim. Dilerseniz incelemeye oynanış ile başlayalım.

Oynanış tarafında daha oyunun Çabucak başında zorluk seçme ekranında, bana Saha okuyan bir oyunla karşılaşacağımı düşündüm zira klasik zorluk seçme ekranının Çabucak akabinde oyun, Ekko’nun canının ne kadar olacağını ve vakti Geri sarma yeteneğinin ne kadar olacağını seçmemi istedi. Zorluk kısmında ayrıyeten düşmanların ne kadar saldırgan olacağı üzere seçenekler mevcut. Bu da farklı zorluk stili isteyenler için hoş bir özelleştirme diyebilirim. 

Eğer bilmeyenleriniz varsa Ekko, vakti manipüle edebilen bir Ira ve League of Legends’ta da olduğu üzere bu oyunda da vakti Geri sarabiliyor. Bu oyunun temeli de aslında bu özellik üstüne fakat keyif verdiği kısımlar kadar tat kaçıran kısımları da var. Dövüş kısmı klasik aksiyon platform oyunları üzere. Kısım bölüm üzerimize gelen Hasım dalgasını yok ediyoruz ve önümüze bakıyoruz. Hasım çeşitliliği konusunda da Fazla tatmin olduğumu söyleyemeyeceğim lakin kâfi düzeyde diyebilirim. Düşmanlarla savaşmak için klasik atağımız, ultimiz ve Irak orta silahımız bulunuyor. Lakin oyunda bulunan yeteneklerle Bir arada bu hamle biçimlerini şekillendirebiliyoruz ve oyun, düşmanlara yalnızca dümdüz tuşa basarak vurma tecrübesinin ötesine geçiyor. Bu kısımda hücumlardan kaçma üzere klasik özellikler olduğu için ve karakterimiz atik bir Ira olduğu için dövüş kısımları daha da keyifli hale geliyor. Üzerinize gelen düşmanların hepsi farklı stillerde saldırdığı için bodoslama girmek her Vakit işe yaramıyor ve Ekko’nun özelliklerini kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Oyunda hasar almak Fazla kolay bu yüzden dikkat etmeniz gerekiyor fakat vakti Geri sarma yeteneği sayesinde benim üzere yaklaşık 6 saati hiç ölmeden geçirebiliyorsunuz. Tahminen bu kısımda benim üzere inat etmeyip zorluğu yükseltmeniz gerekiyor diyebilirim. Fakat şunu da belirtmekte fayda var, kuvvetli geçmesini beklediğim boss savaşlarında bile zorlanmadım. Zorluk olarak da kolayda oynamadığıma ve yeteri kadar zorlaştırdığıma eminim lakin tahminen de daha fazlası gerekiyordu. Yetenekler dışında araç gereçlerinize yaptığınız yükseltmeler ile Bir arada silahlarınıza da yeni güçler ekleyebiliyorsunuz. mesela Irak orta silahını daha oyunun başlarında geliştiriyorsunuz ve silahı kullandığınızda değdiği düşmanları size çekiyor. Bunun üzere Fazla diyemeyeceğim fakat kâfi sayıda geliştirme bulunuyor. Kısaca oynanıştaki dövüş kısmı çok keyifli olmuş, yeteneklerle Birlikte oyun sizi Daimi yeni şeyleri Deneyim öğrenme yoluna itiyor.

Oynanış kısmı yalnızca dövüş kısmıyla değil Olağan parkur mekanikleriyle de hoş bir tecrübe sunuyor. Parkur kısmı da Yine dövüş kısmı üzere kazandığınız yeni Yetenek ve araçlarla Fazla daha komplike ve keyifli hale geliyor. Hatta Vakit vakit Önemli bir biçimde zorluyor diyebilirim. Bilhassa parkur konusunda zorlayan oyunlardan daha da keyif aldığımı söylemem gerek ve bu oyun da bunu başarıyor. Bilhassa oyunda Vakit vakit karşınıza çıkan bir robotu yakalamak için kısa ve güçlü parkuru süratlice geçmeniz gereken bir Saha okuma kısmı Mevcut ve o kısımlardan Aka keyif aldığımı söylemem lazım. Geliştirdiğiniz araç gereçleriniz Bir arada haritanın farklı bölgelerine erişim sağlayabiliyorsunuz ve böylelikle haritayı keşfetmek hem keyifli bir hale geliyor hem de daha uzun bir oynanış mühletine sahip oluyorsunuz. Oyunun Cenk ve parkur kısımlarının sunduğu cümbüş ve farklı zorluk düzeylerini düşünerek aslında bu oyunun muazzam bir el konsolu oyunu olduğunu söylemeliyim.

Oyunun, oynanış kısmındaki Biricik eksiği bence bulmacaydı. Bulmaca diyebileceğimiz kısımlar Vakit vakit karşımıza çıkıyor fakat bulmaca demek Fazla da hakikat olmaz aslında.

Gelelim grafiklere ve atmosfere. Dediğim üzere oyunun haritasını Daimi yeni araçlarla keşfetme durumunda kalıyorsunuz ve atmosfer hoş olduğu için bu durum sıkmanın bilakis keyif veriyor. Ayrıyeten oyunun sanat biçimi ve kainatın teması birbiri ile hoş bir Ahenk yakalamış. Bu yüzden hoş bir görsellik ile de başbaşa kalıyorsunuz diyebilirim. Bilhassa kozmosu de seviyorsanız sizin için daha da keyifli hale gelecektir.

Aslında kozmostan bahsetmişken öyküden de kısaca bahsedelim. Bu üslup oyunlarda hikaye aslında Fazla ön planda olmaz lakin Katana Zero üzere imaller da elbette Mevcut ve tecrübesi Fazla daha üst düzeye çıkarıyor. Bu oyunun da hoş ve merak uyandıran bir öyküye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Spoiler olmaması ismine ayrıntı vermiyorum fakat hikaye oyuna öylesine konulmamış, Değerli ayrıntılardan birisi olarak yer alıyor. Ayrıyeten League of Legends oyuncularını anlayacağı birçok hoş gönderme de mevcut.

Son olarak ses ve müziklerden bahsetmek istiyorum. Birebir League of Legends’ta olduğu üzere bu oyunda da Türkçe dublaj var ve oyuna nitekim hoş bir ava katmış. Seslendirmelerin çok başarılı olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım, League of Legends’takinin birebiri. Seslere geldiğimizdeyse Tekrar hoş bir ses tasarımı mevcut. Bilhassa dövüş kısımlarında vakti Geri sarma yeteneğinin kullanımı esnasında tebessüm bırakan sesler duyabiliyorsunuz. 

Bu kısımdaki eleştirim ise müzikler olacak. Ekko üzere yüksek tempolu bir karakterin ve bu usul yüksek tempolu bir oyunun daha hareketli akılda kalıcı müziklere sahip olmasını beklerdim. Lakin nedense League of Legends markası altında çıkan içeriklerin birden fazla bu mevzuda sınıfta kalıyor bana nazaran. lakin Enteresan bir formda sinematik görüntülerindeki müzikler da muazzam oluyor. Bu oyunda da birçok Sefer kendi müziğimi kendim açıp kendimiz gaza getirme durumunda kaldım. 

Sonuç olarak Riot Forge ve Double Stallion hoş bir Amel çıkartmış. Dediğim üzere el konsolunuz varsa kesinlikle deneyin derim. Onun haricinde de hoş tecrübe sunan bir oyun. Şayet bu stil aksiyon platform oyunlarını seviyorsanız hoş bir örneği sizleri bekliyor. Şayet League of Legends kozmosunu seviyorsanız zati kesinlikle satın alın ki bu biçim oyunların devamı gelsin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir