Cloud’a geçiş neden önemli? Couchbase ile özel röportaj!

Yazılım May 02, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz günlerde Couchbase ile bir röportaj yapma fırsatı bulduk ve onlara kısaca hem bulut sistemine geçmenin değerini hem de Couchbase’in bu mevzudaki farklılıklarını sorduk.

DH: SQL’imiz olduğu halde neden Couchbase kullanmalıyız? Couchbase’i kullanmak neden değerli?

Couchbase: Couchbase, Cloud devrinin başlangıcında yaratıldı. Cloud’un bize getirdiği şey Ufak makineler kullanarak büyümek. Bulut çağına kadar Microsoft SQL yahut Oracle kullanılıyordu. 70’lerde bu makineleri birinci tasarladıklarında en kritik Gaye depolamadan olabildiğince Çok tasarruf etmekti zira depolama Fazla değerliydi. 70’lerde depolama Fazla değerli olduğu için datanın yalnızca bir kesiminin, bir kere depolandığından emin olmaları gerekiyordu. İlişkisel data tabanı bu biçimdeydi, yani tablolar vardı ve her data o tabloda bir kez saklanabiliyordu. Asıl motivasyonları buydu. Büyüdüklerinde ve depolama ucuzladığında Öbür bir şeye gereksinimleri oldu: Performans, erişilebilirlik ve bilgi modelinin esnekliği. Bu sayede anlık değişimlere kolay ayak uydurabileceklerdi, yeni bir özellik ekleme üzere. Bulut bize datanın kullanımı için yeni bir yaklaşım getirdi. Bu yeni gereksinimlere Oracle microsoft SQL üzere klâsik data tabanları Cevap veremedi. Bu yüzden farklı bir data tabanı geliştirdiler: NoSQL. Binlerce makine kullanabilirsiniz lakin asıl gereksiniminiz olan şey ölçek. Bu her şeyin motivasyonuydu. Couchbase bu bilgi tabanlarının daha modernize edilmiş versiyonu, memory – first architecture yapısına sahip. Her şey memory’nin içerisine yazılıyor.  Memory’e, memory’nin suratının müsaade verdiği süratte erişebiliyorsunuz. Yalnızca data tabanı değil aslında bir platform kısaca. Tüm gereksinimlerinizi karşılayan bir platform. Bilgi tabanına sorgu atabiliyorsunuz, anlık olarak bilgiyi tahlil edebiliyorsunuz ve ayrıyeten birçok bilgi çerçevesine entegre çalışabiliyor. 5, 6 farklı servisi bir platformda buluşturduk. 

DH: Şu Lahza buluta geçiş hala devam ediyor ve bu Fazla değerli. Hala bu geçişi yapmamış şirketlere teklifiniz nedir?

Couchbase: Cloud’a baktıklarında neyi amaçladıklarını önceliklendirmeleri gerekiyor. Buluta yalnızca öteki şirketler geçtiği için yahut buluta geçmek için değil işlerini tahlil edip hangi gayeyle geçmek istediklerini bilmeleri lazım. 

Bulut, şirketler için yararlı. Günümüz dünyasındaki bu platformla günümüzün teknolojisini edinmiş oluyorlar. Bulutu kendi gereksinimlerinize nazaran şekillendirebilirsiniz.  Couchbase bazında kıymetlendirecek olursak düşünülmesi gereken şey datayı yine modellemenin gerek olup olmadığı. Bunun karşılığı çoğunluk evet oluyor zira muhtemelen hali hazırda olan sistem tablo tabanlı oluyor.   

DH: Türkiye piyasası hakkındaki görüşleriniz neler geleceği nasıl görüyorsunuz?

Couchbase: Kesinlikle Fazla heyecanlı bir piyasa. Biz de esasen bu yüzden Türkiye’ye geldik. Türkiye’de start-up’lara verilen imkanlar Fazla hoş, Örneğin Teknoparklar. Bizi heyecanlandıran buydu, birden Çok start-up şirketle çalışabilmenin planlarını yapıyoruz. Lokal ortaklara da şu anda yatırımlar yapıyoruz.

DH: Ülkemizdeki döviz kurunun yüksek olduğunu göz önünde bulundurursak Özel bir fiyatlandırma yapıyor musunuz?

Couchbase: Türkiye için Özel bir fiyatlandırma siyasetimiz yok, öbür ülkeler için de bu üslup bir fiyatlandırmamız yok. Yatırım yapmak için ülkelere ya da bölgelere bakarken yalnızca getireceği karı düşünmüyoruz. Ne kadar gelişime Aleni olduklarına ve ülkenin iktisadına ne kadar katkı sağlayabileceğimize bakıyoruz. Zira bunları gerçekleştirdikten sonra kar da gelecektir diye düşünüyoruz ve bu yüzden Türkiye için heyecanlıyız. Türkiye’ye daha Fazla yatırım yapacağız. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir