Çin, ChatGPT gibi yapay zekalar için katı önlemler alıyor: Yapay zeka sosyalist olacak

Yazılım Nis 11, 2023 Yorum Yok
Çin’in internet düzenleyici kurumu Siber Uzay İdaresi (CAC), üretken Yapay zeka hizmetlerini yönetmek için taslak tedbirleri açıkladı ve firmaların hizmetlerini halka sunmadan Evvel yetkililere Emniyet değerlendirmeleri sunmalarını istediğini söyledi.

“Sosyalist pahalarla uyumlu olacak”

“Üretken Yapay Zeka Hizmetleri için İdari Tedbirler” olarak isimlendirilen Yasa tasarısı kapsamından hazırlanan kurallar ile Yapay zeka eserlerinde bir standart getirilmeye çalışılıyor. CAC, Çin’in Yapay zeka inovasyonunu ve uygulamalarını desteklediğini fakat güvenli yazılım, araç ve data kaynaklarının kullanılması gerektiğini söylüyor. Kurum ayrıyeten üretken Yapay zeka tarafından üretilen içeriğin ülkenin Temel sosyalist bedelleriyle uyumlu olması gerektiğinin altını çiziyor.

Hazırlanan kurallar ayrıyeten firmaların üretken Yapay zeka eserlerini eğitmek için kullanılan dataların meşruiyetinden Mesul olacağını, algoritmalar ve eğitim bilgileri tasarlanırken ayrımcılığı önlemek için tedbirler almaları gerektiğini belirtiyor. Bununla Bir arada üretken Yapay zeka araçlarını kullanmak için gerçek kimlik bilgilerinin sunulmasının Mecbur olacağı da söyleniyor.

Bu Yıl yürürlüğe girecek

Yeni kurallar ayrıyeten üretken Yapay zekaların hükümeti güç duruma düşürecek içerikler oluşturmamasını, terör yahut aşırılık yanlısı propagandalarda bulunmamasını, ırkçılık yapmamasını, ekonomik ve toplumsal nizamı bozabilecek diğer içerikler içermemesini Mecbur kılıyor.

Tüm bu kurallara uyulmadığı takdirde hizmet sağlayıcıların Nakit cezasına çarptırılacağı, hizmetlerinin askıya alınacağı ve hatta cezai soruşturmalarla karşılaşacağı da belirtiliyor. CAC, üretken Yapay zekanın uygunsuz içerik üretmesi halinde geliştirici şirketin üç ay içinde teknolojiyi güncelleyerek bir daha olmamasını sağlaması gerektiğini de söylüyor. Şimdilik bu kurallar bir taslak kararında ve 10 Mayıs’a kadar şekillenmesi bekleniyor. Yıl içerisinde de kuralların yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu ortada Baidu, SenseTime ve Alibaba gibi Çinli teknoloji devleri ChatGPT gibisi Yapay zeka araçları üzerinde çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir