Google istenmeyen arama sorununu yapay zeka ile çözecek

Genel Nis 11, 2023 Yorum Yok
Muhtemelen telefon kullanan herkes istenmeyen numaralardan gelen spam aramalarla karşılaşmıştır. Görünüşe nazaran Google, bir kişinin günlük olarak uğraşması gereken bütün istenmeyen davetlerle başa çıkmak için bir tahlil üzerinde çalışıyor. Şirket yapay zeka kullanımıyla bütün spam yahut otomatik davetlerle tesirli bir formda başa çıkmak için bir metot üzerinde çalışıyor.

Yapay zeka istenmeyen aramalardan kurtaracak

Halihazırda Google, Pixel serisi akıllı telefonlarında bu sıkıntıyla başa çıkmaya Yardımcı olmak için birtakım Yapay zeka takviyeli aram filtreleme özelliklerini sunuyor lakin bu, sorunu sırf belli bir ölçüde ele alıyor. Bununla birlikte, Google’ın, konuşmalı Yapay zeka sayesinde kullanıcıların bu spam/otomatik aramalardan kaçınmasına daha güzel Yardımcı olacak daha yetenekli bir teknoloji oluşturmak istediği görülüyor. Yeni bir habere nazaran Phone by Google uygulamasının Küme Eser müdürü Jonathan Eccles istenmeyen aramalarla ilgili problemleri nasıl çözmek istediğinden bahsetti.

Eccles yaptığı açıklamada probleminin tahlili olarak Yapay zekayı işaret etti. Geliştirilecek olan konuşmalı, sohbete dayalı Yapay zeka ile istenmeyen aramaların üstesinde gelinecek. Özelliğin nasıl çalıştığı tam olarak açıklanmadı fakat gelen Davet otomatik olarak bir Yapay zeka yanıtına yönlendirilecek üzere duruyor. Google’ın Aka lisan modeli LaMDA halihazırda ChatGPT rakibi Bard’a Güç veriyor ve muhtemelen Davet engellemede de kullanılacak. Eccles özelliğin bu Yıl içerisinde gelebileceğini ima ediyor hasebiyle Pixel 8’in tanıtımında bu özelliği görebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir