ChatGPT’nin yeni sürümünden kötü haber: GPT-5 için çalışma yok!

Yazılım Nis 23, 2023 Yorum Yok
OpenAI‘nin CEO’su ve kurucu ortağı Sam Altman, Yapay zeka sistemlerinin yarattığı tehditlerle ilgili bir tartışmada, şirketin şu anda bu Mart ayında piyasaya sürülen Yapay zeka lisan modeli GPT-4‘ün halefi olduğu varsayılan GPT-5’i eğitmediğini doğruladı.

MIT’deki bir aktiflikte konuşan Altman’a yakın vakitte teknoloji dünyası ortasında dolaşan ve OpenAI üzere laboratuvarların “GPT-4’ten daha güçlü” Yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesine Ara vermesini talep eden açık mektup soruldu. Hatırlanacağı üzere Elon Musk ve Steve Wozniak üzere bölümün öncü isimleri bu mektubu imzalamıştı. Uzmanlar, Yapay zekanın yarattığı tehdidin tabiatı (varoluşsal mı yoksa daha Alelade mı?) ve sanayinin oluşturacağı tesirler konusunda hemfikir değiller.

GPT-5 yok ve bir mühlet daha olmayacak

Altman, mektubun “nerede duraklamaya muhtaçlığımız olduğuna dair en teknik nüansı kaçırdığını” ve OpenAI’nin şu anda GPT-5’i eğittiğini varsaydığını söyledi. Altman ise GPT-5 eğitmediklerinin atlını çizerken bir müddet daha da eğitmeyeceklerini Anlatım etti. Mektubun ise biraz aptalca olduğunu söyledi.

Ancak OpenAI’nin GPT-5 üzerinde çalışmıyor olması GPT-4’ün yeteneklerini ilerletmediği manasına gelmiyor. GPT-4 şu anda ChatGPT Plus kullanıcıları için erişilebilir durumda ve var ChatGPT’de evvelki GPT-3.5 sürümü bulunuyor. GPT-3.5 birinci çıktığından bu yana hayli gelişti ve her ne kadar GPT-5 geliştirilmiyor olsa da GPT-4 modeli her geçen hafta daha da geliştirilecektir. Münasebetiyle Yapay zeka da model sayılarına pek takılmamak gerekiyor. Öte yandan ABD ve Avrupa Yapay zeka geliştirmelerini yasal bir yere oturtmak için çalışıyor ve yakın bir vakitte Yapay zeka düzenlemeleri hayatımıza girebilir. Bu sayede telaş duyulan Emniyet mevzuları törpülenebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir