ChatGPT için tehlike çanları çalıyor! Yapay zeka aracı Avrupa’da yasaklanabilir

Yazılım Nis 03, 2023 Yorum Yok
OpenAI tarafından geliştirilen Yapay zeka sohbet botu ChatGPT, geçtiğimiz günlerdeİtalya tarafından ülkede yasaklanmıştı. İtalya’nın düzenleyici kurumu GPDP tarafından alınan kararda ferdî dataların yasadışı bir formda kullanılması ve reşit olmayanların yaşını doğrulayacak sistemin ChatGPT’de bulunmaması münasebet olarak gösterilmişti. Artık emsal yasaklar Almanya ve diğer ülkeler tarafından gelebilir.

Bir müddet Evvel ChatGPT kullanıcılarının bilgilerinin ihlal edildiği ve hisli bilgilerin ortaya çıktığı firma tarafından doğrulanmıştı. Bu yasaklama da bundan sonra gelmişti. Öte yandan başta Almayan olmak üzere Çeşitli Avrupa ülkeleri İtalya’nın düzenleyici kuruluşuyla irtibata geçmiş durumda. Görünüşe nazaran ChatGPT, Avrupa’da mercek altına alınacak.

ChatGPT, daha Çok Avrupa ülkesinde yasaklanabilir

Almanya’nın Federal Bilgi Müdafaa ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri Ulrich Kelber, İtalya’nın almış olduğu karar hakkında GPDP’den daha Çok bilgi talep ettiğini söyledi. Kelber, mümkün bir ChatGPT yasağı hakkında “Prensip olarak Almanya’da da bu türlü bir aksiyon mümkündür.” sözlerini kullandı. Almanya’nın yanı Dizi Fransa ve İrlanda‘daki düzenleyici kurumlar da bulguları incelemek ve tartışmak için İtalyan bilgi düzenleyicisiyle bağlantıya geçmiş durumda.

İrlanda Data Muhafaza Komisyonu’ndan bir sözcü yaptığı açıklamada “İtalyan düzenleyici kurumun hareketleri ve kararın temelini anlamak için olayın takipçisiyiz ve bu bahisle ilgili olarak bütün AB data müdafaa yetkilileriyle uyum içinde olacağız” dedi.

OpenAI’ye yönelik İtalyan soruşturması, geçen hafta yaşanan bir siber Emniyet ihlalinin akabinde, insanlara diğer kullanıcıların ChatGPT konuşmalarından kesitler ve finansal bilgilerinin gösterilmesinin akabinde başlatıldı. OpenAI, ChatGPT’nin 13 ıslak ve üzeri olması gereken kullanıcılarının yaşını Denetim etmemekle ve yasadışı bir biçimde bilgi toplamakla suçlandı. İtalya birebir vakitte Yapay zeka tarafından desteklenen bir chatbot’u yasaklayan birinci batı ülkesi oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir