AutoGPT ile tanışın: İnterneti çılgına çeviren yeni çocuk

Yazılım Nis 23, 2023 Yorum Yok
OpenAI’ın GPT-4 API’sinin geçen ay beta test kullanıcılarına sunulmasından bu yana bir Küme geliştirici, Muhtemel olduğunca az insan müdahalesi ile Fazla adımlı misyonları yerine getirmeye çalışan otonom Yapay zeka modelleri yapmayı deniyor. Bu konut imali komut belgeleri döngü oluşturabilir, yineleyebilir ve gerektiğinde bir Yapay zeka modelinin yeni örneklerini oluşturabilir. Toran Bruce Richards tarafından oluşturulan Auto-GPT, GPT-4 kullanarak sizin için vazifeleri tamamlayabilecek Yapay zeka (AI) casusları oluşturmanıza İmkan tanıyan bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Yapay zeka sanayisinin önde gelen isimlerinden kimileri, eserlerin gelecekteki yinelemelerinin piyasaya sürülmesine Uzaklık verilmesi davetinde bulunsa da, bunları inşa etme seyahati çoktan başladı. Yapay zeka yarışındaki bir sonraki adımın ChatGPT kadar devrimci olması pek mümkün değil. Lakin, artık ihtilale muhtaçlık yok ve var teknolojinin hayatımıza uygun bir halde eklenmesi gerekiyor ve AutGPT bu türlü bir araç.

Auto-GPT nasıl çalışır?

Toran Bruce Richards tarafından yaratılan Auto-GPT, Aleni kaynaklı bir uygulama ve daha Fazla GPT-4’ün yeteneklerini sergilemek için bir araç olarak etiketlenebilecek bir deney diyebiliriz. Komut evrakının yapmayı başardığı şey, GPT-4’ün gerçekleştirmesi gereken vazifeleri bir ortaya getirmek ve bunları amaçlanan sırayla gerçekleştirmek.

Bunu yapmak için kullanıcının Evvel uygulamada bir Yapay zeka casusu oluşturması, ona rolünün bir tarifini vermesi ve akabinde yerine getirmesi gereken beş maksadı belirlemesi gerekiyor. Bunu yaparken, bir Google API anahtarı ile Bir arada bir OpenAI API anahtarı da sağlamak gerekiyor. Bunun sonrasında ise Auto-GPT, her adım için GPT-4’ten çıktı alıyor. Çıktı, verilen maksada Müsait hale getirilinceye kadar yinelemelerle şekillenebiliyor ve sonucu güzelleştiriyor. Ülkü olarak, bu türlü bir komut evrakı, rastgele bir dijital vazifesi kendi başına gerçekleştirebilecek bir yapay zeka asistanı olarak hizmet edebilir.

Sanırım üst paragrafın başınızda şekillenmesi için durumu bir örnekle açıklamak daha hakikat olur. Örneğin, “Eski bir çift Air Jordan satın al” üzere bir misyon verilirse, Auto-GPT Fazla adımlı bir plan geliştirir ve onu uygulamaya çalışır. Araç, ayakkabı satıcılarını arayabilir, akabinde kriterlerinize uyan belli bir çifti seçebilir. Yani maksada giden yolda yapılması gerekenleri adım adım uygulayabilir.

Ancak bu senaryo için şimdi çok erken bir aşamadayız. Ama gidilen yolun görülmesi açısından bunun üzere deneyler Aka değere sahip. Yapay zekayı otonom bir sisteme dönüştürmek olağanüstü bir Fikir üzere görünse de Temel aldığı GPT-4 teknolojisi “halüsinasyonlar” görme ve baştan bilgiler uydurma eğilimine sahip. Münasebetiyle tam bir muvaffakiyet için doğruluğun yükselmesi koşul. Yani en kolayından bir Air Jordan almasını istediğiniz Yapay zeka, size replika bir Eser satın alırsa bu pek güzel olmaz. bütün bunları göz önüne alarak yolun başında olduğumuzu söyleyebiliriz. Geri beslemeli bu tip sistemler Yapay zekanın eğitilmediği bir konuda kendi kendine öğrenebilmesini de sağlayabilir. Araştırmacılara nazaran bu seyahatinde sonu yapay genel zekayı (AGI) geliştirmekte bitecek.

Herkes deneyebilir

İsterseniz bütün olayı kendiniz de deneyebilirsiniz. Halihazırda AutoGPT eseri AgentGPT aktif olarak fiyatsız bir formda denenebiliyor. Çabucak buradaki internet sitesinden deneyebilirsiniz. Bir İsim ve yalnızca bir Gaye belirlemeniz kâfi. Geri kalan bütün komutlar yinelemeli ve Geri beslemeleri olarak GPT-4 aracılığıyla size sunuluyor. DH-GPT olarak isimlendirdiğim Yapay zekadan “İnsanlığı daha âlâ bir hale getir” komutunu istedim. Akabinde araç, “İnsanlığın daha âlâ olmasını engelleyen en yaygın toplumsal sıkıntıları tahlil edin ve belirleyin.” komutunu içeren ikincil bir misyonla Birlikte toplamda sekiz yeni ek vazife oluşturarak insanlığın nasıl daha uygun olacağını açıkladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir