Dünya gibi olan gezegen sayısı düşünülenden fazla olabilir

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
UCLA ilim insanları tarafından yürütülen ve hidrojen atmosfere, erimiş magma okyanuslarına sahip genç ötegezegenlerde suyun nasıl oluştuğuna dair yeni bir çalışma, Dünya gibisi gezegenlerin bir vakitler düşünüldüğü kadar Az olmayabileceğini ve bu Cin gezegenlerde suyun varlığının neredeyse kaçınılmaz olabileceğini öne sürüyor.

Galakside Dünya gibisi kaç gezegen olduğunu anlamaya çalışmanın tarihi olarak can sıkıcı yanlarından biri, Dünya gibisi bir gezegenin yalnızca bir gerçek örneğine sahip olmamız ve bütün varsayımlarımızın üstünde yaşadığımız bu gezegene dayanıyor olması. Yekün örneklem büyüklüğünün tam olarak “bir” olması istatistiksel olarak anlamsız olduğundan, ilim insanları Güneş Sistemi dışında Dünya gibisi gezegenler bulmaya ya da en azından bu Cin gezegenleri oluşturan sistemler hakkında bize Fikir verebilecek manalı sonuçlar tespit etmeye çalışıyorlar.

Dünya Fazla da Ender bir gezegen olmayabilir

Dünya’yı öteki gezegenlerden ayıran en Değerli özelliklerden biri, yüzeyinde Aka ölçülerde sıvı su bulunması ki, bu da ömrün varlığı için Gerekli bir faktör. Dünya’nın sahip olduğu suyu nasıl elde ettiğine dair var hipotezler, suyun kuyruklu yıldızlar, meteorlar ya da Uzay tozları tarafından gezegene geldiği etrafında dönmekte. Hasebiyle bu süreçlerin Fazla Özel şartlar gerektirdiği, bu nedenle de Dünya gibisi sulu gezegenlerin nihayet derece Ender olabileceği düşünülmekteydi.

Carnegie ilim Enstitüsü ile Amel birliği içinde yürütülen yeni UCLA çalışması, suya sahip ötegezegenlerin daha Evvel düşünüldüğü kadar Ender olmayabileceğini gösteriyor. Bu sonuç, Kırmızı cüce yıldızların yörüngesinde bulunan ve Fazla bol olan kayalık süper-Dünyalarla ilgili datalara dayanmakta. Grup bu bilgilerden yola çıkarak, hidrojen bakımından zengin atmosfere ve magma okyanuslarına sahip genç gezegenlerin muhakkak bileşikler ve tepkiler açısından nasıl gereç alışverişinde bulunduğuna dair matematiksel modeller geliştirdi.

UCLA profesörü Ed Young liderliğindeki takım, hidrojenin sıvı-sıcak magmada çözündüğünü ve burada oksijenle etkileşime girerek su ürettiğini buldu. Bu şartların Dünya gibisi ötegezegenlerde yaygın olduğu düşünüldüğünden, bu gezegenlerdeki suyun da yaygın olacağı manasına geliyor. UCLA’ya nazaran çalışmanın bir sonraki etabı, modellerini rafine etmek için ötegezegen atmosferlerini daha detaylı bir biçimde incelemek olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir