ASELSAN iştiraki BİTES, yapay zeka teknolojili ‘depreme hazırlık’ simülasyonu geliştirdi

Yazılım May 15, 2023 Yorum Yok
ASELSAN iştiraki BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, afet ve acil durumların idaresine hazırlık için Yapay zeka teknolojili Deprem ve Acil durum Simülasyon Uygulaması geliştirildi. Geliştirilen simülasyon, halk ve Özel kuruluşlardaki yetkili ünitelerin acil durumlara hazırlık, prosedür provası ve acil durum planlamalarını gerçek formda yapabilmesini sağlayacak.

Yapay zeka teknolojili simülasyon; etraf, altyapı, nüfus ve senaryoya iç olan bütün aktörlerin tesirlerini kıymetlendirerek ilgili ünitelerin afet ve beklenmedik durumlara gerçekçi biçimde hazırlanmasını sağlıyor. İşçi, araç, ekipman, gereç, prosedür ve davranışların hazırlanması konusunda katkı sağlayacak. mesela Aka ölçekli bir zelzele sonrasında muhtaçlık duyulan takımların hasarlı bölgelere en süratli halde gitmesi, depremzedelere müdahale edilmesi, kayıpların süratli ve faal çalışmayla en üye indirilmesi için Türlü senaryoların simülasyon ortamında test edilmesine Yardımcı oluyor.

Geliştirilen simülasyon teknolojisi hakkında açıklamalarda bulunan BİTES genel Müdürü Uğur Coşkun, “Afette oluşacak durumlar ve bunlara müdahale edecek takımların yanlışsız planlanması, sevkiyatı, lojistik planlamaları, bunların alanda hangi yolları kullanacağı, nasıl intikal edeceği, takımların Birlikte nasıl çalışacağı, memleketler arası dayanak ve yardım takımlarının nasıl organize edileceğine kadar Tüm senaryoların içerisinde koşulabileceği bir altyapı. Farklı saatlerde, hava koşullarında ve afetlerin büyüklükleri değiştirilerek antrenmanlar yapılabilecek.”

İstanbul sarsıntısı için hazırlık simülasyonu üzerinden Örnek veren BİTES Oyun Teknolojileri ve Uygulama Yazılımları Küme Başkanı Çağatay Çelik, şu sözleri kullandı:

“Öncelikle bir zelzele yaratılıyor. Bu zelzele hangi bölge ya da bölgeleri etkileyecekse haritada belirleyebiliyorsunuz. Sarsıntının mümkün tesirlerini görebilmek için helikopter ve İHA’ları bölgeye gönderebiliyoruz. Alınan imajlarla zelzelenin mümkün tesirlerini merkeze iletiyoruz. Zelzelede etkilenen yollar belirleniyor. Yolların açılabilmesi ve ilgili grupların süratlice bölgeye ulaşabilmesini sağlamak için Karayolları üzere üniteleri yönlendirip yollar ulaşıma açılıyor. Akabinde arama-kurtarma, sıhhat takımlarını yönlendiriyoruz. Sonrasında kalabalıkları inançlı bir bölgeye taşıyoruz. Bu senaryoyu İstanbul’da koşturduğumuz üzere Türkiye’nin rastgele bir yerinde ya da dünya genelinde koşturabiliriz. Senaryo ve grupları belirleme yanında gerçek ortamda yapamayacağınız, senaryoyu tekraren oynatma, kusurları görme Mümkün oluyor. Böylelikle mümkün sarsıntıya grupları en Amade hale getirmeyi amaçlıyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir