G7 ülkeleri Rus enerjisine yeni yaptırımlar uygulayabilir: Türkiye de etkilenebilir

Genel May 15, 2023 Yorum Yok
Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada olmak üzere yedi üyeden oluşan G7 ülkelerinin bu hafta Japonya’da yapacakları zirvede Rusya’nın güç ihracatına yönelik yeni adımları atacakları belirtiliyor. Rusya’ya yönelik yaptırımları sıkılaştırma planları dolaylı yoldan Türkiye’yi de Olumsuz etkileyebilir.

Rus gücüne yeni yaptırımlar geliyor

19-21 Mayıs toplantıları sırasında başkanlar tarafından açıklanan yeni tedbirlerin üçüncü ülkeleri kapsayan yaptırımlardan kaçınmayı hedefleyeceği ve Rusya’nın gelecekteki enerji üretimini baltalamayı ve Rusya’nın ordusunu destekleyen ticareti engellemeyi amaçladığı belirtildi. ABD’li yetkililer ayrıyeten G7 üyelerinin yaptırımlara yaklaşımlarını, en azından makul mal kategorileri için, onaylanmış eserler listesinde yer almadıkları sürece bütün ihracatın otomatik olarak yasaklanacağı biçimde düzenlemeyi kabul etmelerini bekliyor.

Bu yeni kuralların tam olarak hangi alanlarda uygulanacağı hala tartışılıyor. ABD ve AB tam olarak tıpkı ortak görüşe sahip değil. ABD tümden bir engellemenin akabinde kategori kategori muafiyetler getirilmesi fikrini öne sürüyor. AB ise bu yaklaşımdan yana değil. Üst seviye bir Alman hükümet yetkilisi “Bazen tartışılan ‘önce her şeyi yasaklayalım ve istisnalara müsaade verelim’ yaklaşımı bize nazaran işe yaramayacak. çok lakin Fazla Kesin olmak ve istenmeyen Yan tesirlerden kaçınmak istiyoruz.” dedi. 

Dolayısıyla G7 doruğunda alınacak karar Rusya’nın güç ihracatı açısından Kıymetli olacak. Bilindiği üzere Türkiye’nin güç ithalatı geçtiğimiz Yıl 100 milyar dolara yaklaşmıştı. Şubat ayında biten 12 aylık süreçte Türkiye, ithal ettiği toplam 53,5 milyar metreküplük doğalgazın yüzde 39’unu Rusya’dan almıştı. Yaptırımların şimdilik Türkiye üzere üçüncü ülkeleri kapsamaması düşünülse de yaptırımların sıkılaştırılması bu durumu etkileyebilir. Öte yandan yeni yaptırımlar, Rusya’nın müsaade verdiği tahıl koridorunu da riske sokabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir