Tarihi zafer: Avrupa, Microsoft’un devasa Activision satın alımını onayladı!

Genel May 15, 2023 Yorum Yok
Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Microsoft‘un oyun firması Activision Blizzard‘ı 69 milyar dolara satın alma teklifini resmen onayladı. Avrupa Kurulu, Microsoft’un yeni gelişmekte olan bulut oyun alanında haksız rekabet kaygılarını ortadan kaldıran tahliller sunduğunu söyledi. Microsoft’un bu tahlilleri, kullanıcıların satın aldıkları Activision oyunlarını herhangi bir bulut yayın platformunda stream etmeye müsaade vermeye odaklandı.

Avrupa Kurulu, Microsoft-Activision muahedesini onayladı

Dünya çapındaki düzenleyiciler Microsoft’un Activision’ı satın almasının konsol ve bulut oyun pazarındaki rekabeti bozup bozmayacağını araştırıyor. Düzenleyicilerin sorguladığı alanlardan biri de Microsoft’un Activision oyunlarını alıp yalnızca ABD’li devin kendi platformlarında tutup tutmayacağıydı.

Activision, Call of Duty serisi, Overwatch, Diablo ve World of Warcraft da iç olmak üzere dünyanın en Aka konsol ve PC oyunlarından kimilerinin ardında yer alıyor. Hasebiyle oyun sanayisi için bu satın alım tarihi bir Ehemmiyet taşıyor.

AB’nin kararı, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi‘nin (CMA) geçtiğimiz ay, yeni oluşmaya başlayan bulut oyun pazarında rekabeti azaltacağı telaşıyla muahedeyi engellemesinin akabinde geldi. CMA, Microsoft’un Activision’ın Call of Duty üzere Kıymetli oyunlarını kendi bulut oyun platformlarına Özel hale getirebileceğini söylemişti. CMA satın alımı onaylamasa da Yeniden de satın almanın konsol pazarındaki rekabeti azaltmayacağını da belirtmişti.

Kararın detayları

AB Komisyonu da benzeri formda Sony’nin PlayStation’daki hakimiyeti göz önüne alındığında Activision’ın devralınmasının konsol pazarındaki rekabeti azaltmayacağını tespit etti. Bunun yanında AB’nin soruşturmasının Aka bir kısmı bulut oyunlarına odaklandı. Şimdi Fazla erken bir pazar olan bulut oyun ekosisteminde oyunlar TV’ler, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar üzere var aygıtlarda oynanabilecek. Örneğin, bir kullanıcı çevrimiçi bir oyun satın alırsa, bunu bir bulut oyun hizmeti aracılığıyla aygıtında oynayabilir.

Ancak bulut oyunları için muvaffakiyetin anahtarı, kullanıcıların Netflix üzere bir abonelik hizmeti aracılığıyla Çabucak erişebilecekleri geniş bir oyun kataloğunu da Kaide kılıyor. Microsoft’un Activision’ı devralma teklifinin ardındaki mantığın bir modülü da bu. İngiliz düzenleyici kurum, Microsoft’un bulut oyunlarında daha piyasaya olgunlaşmadan Yargıç bir pozisyon elde etmesinden tasa duyuyordu. Benzeri tasalar Komisyon’un raporunda da belirtildi. Lakin farklı olarak Kurul, Microsoft’un rekabet tasalarını gidermek için tahlil teklifleri sunduğunu söyledi.

Münasebetiyle Activision oyunu satın almış ya da alacak olan tüketiciler, bu oyunları istedikleri rastgele bir bulut oyun platformunda stream edebilecekler. Microsoft ayrıca, bir tüketici Activision oyunlarını satın almışsa, bulut oyun platformlarına Activision oyunlarını stream etmeleri için telifsiz lisanslar sunacak. Buradaki anne fikir, oyuncuların oyunu satın aldıkları yerden stream etmelerine gerek olmadığı.

Avrupa Komitesi’nden üst seviye bir yetkili Pazartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada, bu atağın pazardaki rekabeti artıracağını ve Activision oyunlarına erişimi olmayan yayın platformlarının artık bunlara sahip olmasına İmkan tanıyacağını söyledi.

Gözler ABD’de

AB onayına Karşın Microsoft’un önünde Sony üzere rakipleri ve ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da iç olmak üzere öbür düzenleyicileri Activision’ın devralınmasının rekabete ziyan vermeyeceğine ikna etmek üzere kuvvetli bir vazife bulunuyor.

FTC ile Microsoft ortasındaki dava hala devam ediyor. Üst seviye bir Kurul yetkilisi, AB’nin FTC ile Çeşitli vesilelerle görüş alışverişinde bulunduğunu ve bu mevzuda yakın Amel birliği içinde olduğunu söyledi. Bu ortada AB’ye ek olarak şimdiye kadar Japonya (JFTC), Sırbistan (TBM), Brezilya (CADE), Şili (FNE), Suudi Arabistan (GAC), Güney Afrika (SACC) ve Ukrayna (AMCU) muahedeyi onayladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir