AMD, yapay zekayı gelecek 10 yılın en önemli şeyi olarak görüyor

Yazılım Mar 23, 2023 Yorum Yok
İster donanım üreticisi, dizayncısı yahut bunlar için yazılımlar üreten bir firma olun, yapay zeka dalınızı değiştirmek için geliyor. Adobe Summit 2023’te konuşan AMD CEO’su Dr. Lisa Su, bu doğrultuda Yapay zeka konusunda fikirlerini ve AMD’nin tavrını paylaştı.

“Gelecek 10 yılın en Değerli şeyi”

Adobe CEO’su Shantanu Narayen ile Adobe Summit 2023’te konuşan Lisa Su, Yapay zekanın AMD için Fazla Kıymetli olduğunu vurguladı. meşhur yöneticiye nazaran Yapay zeka, işletmeleri daha üretken hale getirmek ve daha Çok avantaj sağlamak için kullanılabilir. Dr. Lisa Su, 100 Milyardan Çok transistör içeren çipler yaptıklarını ve bu çiplerin sıfırdan yapılmasının yaklaşık 3 Yıl sürdüğünü belirtti. Yapay zekanın bu gelişim sürecini Kıymetli ölçüde hatta yarı yarıya indirme potansiyeli olduğunu belirten Lisa Su’ya nazaran “yapay zeka istikbal 10 yılın en Kıymetli şeyi”. Öte yandan rakip Nvidia tarafındaysa daha somut adımlar görülüyor.

TSMC, ASML ve Synopsys ile Amel birliği kuran Nvidia, kısa müddet Evvel GTC 2023’te çip üretimini 40 kat hızlandırmaya Yardımcı olacak cuLitho teknolojisini duyurdu. Bu teknoloji, çip geliştirme sürecini kolaylaştırmak için Fazla sayıda hesaplama ve Yapay zeka gücüne sahip Nvidia’nın kendi DGX H100 GPU’larından yararlanıyor. Yalnızca bu da değil, Nvidia halihazırda yeni nesil çiplerin oluştururken Yapay zeka ve makine tahsilini kullandığını da söyledi. Nvidia ayrıyeten OpenAI’ın sunucularına Sıkıntı veren binlerce GPU’su Yapay zeka ve ChatGPT ihtilalinin ön saflarında yer aldı. Nvidia CEO’su Jensen Huang’a nazaran ChatGPT, bilgi süreç için şimdiye kadar yapılmış en Aka şey.

Öte yandan Lisa Su ise Yapay zekanın getirileri konusunda heyecanlı. Su’ya nazaran Şayet Yapay zeka daha birinci günden bir işlemcinin/yonganın olması gerektiği üzere çalışmasını sağlayabilirse bu muazzam bir adım olacak. AMD, yeni jenerasyon data merkezlerinde ve sunucularda kullanılması için pek Fazla donanımın üzerinde çalışıyor. Sunucu tarafında AMD, nihayet birkaç yılda Fazla agresif bir büyüme ivmesi yakalamış durumda. Hatta AMD’nin tahlilleri dünyanın birinci ve Biricik exascale harika bilgisayarı olan Frontier’e (9478 Epyc 7453s + 37,888 Instinct MI250X) Sıkıntı veriyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde yeni Instinct MI300 ve yeni nesil EPYC CPU’lar geliyor. AMD, bu donanımlarıyla Yapay zekanın gerisindeki Güç olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir