Donald Trump’ın bu ‘tutuklu fotoğrafları’ yapay zekanın tehlikesini gösteriyor

Genel Mar 23, 2023 Yorum Yok
Eski ABD Lideri Donald Trump, 2016 seçim kampanyası sırasında Stormy Daniels‘a “sus payı” vermekle suçlanıyor. Trump hakkındaki iddianamenin kabul edilmesi ve tutuklanması bekleniyor. Trump, geçtiğimiz hafta toplumsal medya hesaplarından “salı günü tutuklanacağım” demişti lakin şimdiye kadar resmi bir karar alınmış değil. Yasal süreç bir yana dursun, toplumsal medya Yapay zeka ile oluşturulmuş “tutuklu Trump” fotoğraflarıyla çalkalanıyor.

Görüntüler Midjourney v5 ile oluşturuldu

Donald Trump’ın tutuklandığını gösteren bir sıra fotogerçekçi Yapay zeka manzarası internette viral oldu. nihayet derece gerçekçi olan bu imgeler teknolojinin hünerlerini ve tıpkı vakitte tehlikelerini gözler önüne seriyor. Dramatik imajlar, eski liderin bir Küme polis memuru tarafından itilip kakılarak mahpusa atılmadan Evvel yere yığıldığını gösteriyor. Bu imgeler Trump’ın bir yetişkin içerik modeline sus hissesi ödediği savlarıyla suçlanmasından sonra paylaşıldı ve kısa müddette 4 milyon görüntülenmeye ulaştı.

Paylaşılan imgelerin tamamı Elliot Higgins tarafından Midjourney v5 sürümü kullanılarak yapıldı. Midjourney, metin istemlerinden görsel sonuçlar üretmeye yaraya bir Yapay zeka aracı pozisyonunda. Manzaraların paylaşılmasından sonra birtakım insanlar bunların gerçek olduğuna inanırken Higgins ise Midjourney’den men edildi.

Obama ve Merkel’in de Düzmece fotoğrafları yapıldı

Trump’ın imajları dikkatli gözler için açıkça Düzmece olsa da Yapay zekanın inanılmaz yeteneklerinin farkında olmayan, toplumsal medyada gezinen Alelade beşerler bunlara inanabilir. Öte yandan Trump, kendisinin Düzmece imgeleri paylaşılan Biricik siyasetçi değil. Barack Obama ve eski Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in kıyıda bir gün geçirdiklerini gösteren bir sıra fotoğraf da bu hafta paylaşılmıştı. Julian AI Art isimli Instagram sayfası tarafından paylaşılan bu fotoğraflar için de Yine Midjourney v5 kullanıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir