Açık kaynak yapay zeka kodlama asistanı StarChat duyuruldu

Yazılım May 10, 2023 Yorum Yok
Şayet bir yazılım geliştiricisiyseniz, kodu bir lisandan başkasına çevirmek yahut “n. Fibonacci sayısını bulmak için bir Python programı yazın” üzere kimi Temel sorguları ve misyonları çözmek için GitHub Copilot veya ChatGPT kullanmış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu araçlar etkileyici olsa da kapalı yapıları ve onları eğitmek için kullanılan genel bilgilerde şeffaflık eksikliği üzere dezavantajlara da sahipler. Lakin Aleni kaynaklı Yapay zeka kod asistanları da piyasada var durumda. Bunların nihayet örneği ise StarChat oldu.

Kodlama asistanları yaygınlaşıyor

80’den Çok programlama lisanını destekleyen ve bir trilyon belirteç üzerinde eğitilmiş 16B parametreli bir model olan BigCode’un StarCoder’ı halihazırda kod tabanlı uygulamalar için en düzgün Aleni kaynak seçimi olarak kabul ediliyor. Bu modelde yapılan ince ayarlamalarla ise ChatGPT gibisi StarChat kodlama asistanı oluşturuldu. Asistanın eğitiminde ise hem OpenAI’ın modelleri hem de GitHub kütüphanesi kullanıldı. StarChat, hem ayıklama yapmanızı sağlıyor hem de günlük cümlelerle istediğiniz lisanda istediğiniz kodu üretebiliyor. 40 binden fazla konuşma eğitimi Meydan araç ise gelişiminin başında olmasına Karşın kuvvetli görünüyor.

StarChat kuvvetli lakin eksiksiz değil

Lakin StarChat elbette kusursuz bir sistem değil. Yine de kendisini yazılım alanında geliştirmek yahut var projenizdeki süreçleri hızlandırmak için StarChat’i kullanmak mümkün. Şimdilik alfa sürümünde demo olarak erişime sunulan StarChat’in eksiklikleri ise diğer Yapay zeka araçlarıyla misal. diğer birçok lisan modeli üzere, StarChat’in bu alfa sürümü de halüsinasyon görme ve sorunlu içerik üretme eğilimi (özellikle istendiğinde) üzere ele alınması gereken meselelere sahip.

StarChat’in gerisindeki İsim Philipp Schmid ve oburlarının yayınladığı ayrıntılı blog gönderisinde, “StarCoder üzere bir kod oluşturma modelinin OpenAssistant’ınki üzere bir data kümesiyle diyalog robotuna dönüştürülebileceğini öğrenmek bizi şaşırttı. Bunun mümkün bir açıklaması, StarCoder’ın hem kod hem de GitHub problemleri üzerinde eğitilmiş olması ve ikincisinin Varlıklı bir doğal lisan içeriği sinyali sağlamasıdır.” sözlerine yer veriliyor. Buradaki kontaktan blog gönderisine ulaşabilir yahut StarChat’i buradaki kontaktan deneyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir