Google Perspektifler: SEO değil gerçek deneyimler aramaya geliyor!

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
Yıllar geçtikçe web’deki içerik adeta patlayarak devasa, durmayan ve gitgide büyüyen bir çığ haline geldi. Aka ya da Ufak kararlar almaya çalıştığınızda sıralamanız gereken Fazla Çok bilgi ve dikkate almanız gereken Fazla Çok gerçek ve nazar açısı var. Lakin SEO ile harmanlanmış bir internet ortamında gerçek nazar açısı nasıl bulunabilir ki? Tam bu noktada Goolge Perspektifler özelliği devreye giriyor ve sizi, şahısların gerçek tecrübeleriyle aramada buluşturuyor.

Google’dan SEO’nun kıymetini azaltan hamle

Google, ilerleyen haftalarda Arama ekranına yeni bir sekme, bir kısım ekleyecek. “Perspektifler” isimli yeni bir bölüm, web’in her yerindeki mevzularda ferdî insanların gerçek tecrübelerini bulmayı kolaylaştırıyor. Şayet hatırlarsanız Perspektifler birinci olarak arama sonuçlarında bir karusel olarak ortaya çıktı, lakin artık kullanıcı arayüzünde daha da değerli. Özellik kullanıma sunulduğunda, arama sonuçlarınızın en üstünde bulunan kısımdaki Haberler, Görseller ve Alışveriş üzere sekmelerin yanında eklenecek.

Perspektifler’e tıkladığınızda Google sonuçlarından Fazla Pinterest’e benzeyen bir akışa düşeceksiniz. YouTube’dan görüntüler, Reddit, DH Forum, Stack Overflow ve öbür topluluk öncelikli sitelerden yorumlar, ferdî bloglardan gönderiler ve Google’ın sıralama sistemlerinin gerçek insanların gerçek perspektifleri olarak gördüğü öbür şeyler yer alacak. Sanırım bloglar ve forum başlıkları bu kısımda daha sık çıkacak.

Google Perspektifler ile forumlar ön plana çıkabilir

Google Arama reis Yardımcısı Liz Reid, “Kullanıcılarımızın, Özellikle de birtakım genç kullanıcılarımızın öbür insanlardan haber almak istediklerini görüyoruz. Yalnızca kurumlardan ya da Aka markalardan haber almak istemiyorlar. Pekala insanların buna erişimini nasıl kolaylaştırabiliriz?” sözleriye Perspektifler’i tanıttı.

Büyük lisan modelleri interneti Yapay zeka tarafından üretilen çöplerle doldurma tehdidi oluşturduğundan, bu Uğraş her geçen gün daha da Ehemmiyet kazanıyor üzere görünüyor. Ağustos 2022’de, ChatGPT çılgınlığı başlamadan Evvel bile Google, sıralama sistemlerinde “yararlı içerik güncellemesi” adı verilen ve Özgün olmayan ya da Yardımcı olmayan içeriği alt sıralara indirmeye çalışan yeni değişiklikler duyurdu. Yakın vakitte Google, arama kalitesini kısmen Laf konusu içeriğin bahis hakkında gerçek bilgiye sahip birinden gelip gelmediğine nazaran de ölçmeye başladı.

Ancak neyin “deneyim” ya da “bakış açısı” sayılacağına karar vermek zor bir iş. DonanımHaber Forum’unda yapılan bir yorum Biricik bir kişinin görüşü olabilir lakin bir YouTube görüntüsü o denli mi? Pekala ya bu görüntü Aka bir grup ya da bir marka tarafından hazırlandığında? örneğin gazetelerdeki “fikir” müellifleri Perspektifler’de yer almaya Müsait mu? Tahminen de klasik SEO’ya bakışın değişmesi yahut şekillenmesi gerekecek. Sonuç olarak Perspektifler, muhtemelen daha Çok forum gönderisi ve vlog, daha az yüksek yapımlı makale ve görüntü manasına geliyor ki temelinde bu aslında düzgün bir şey.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir