Google Bard herkesin kullanımına açıldı: Türkçe bilmiyor ve hataları var, işte detaylar

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
Google, Yapay zekalı sohbet robotu Bard‘a yeni lisan dayanağı (Japonca ve Korece), Google Docs ve Gmail‘e metin aktarmanın daha kolay yolları, kod yazabilme, görsel arama ve karanlık mod dahil olmak üzere bir sıra yeni özellik ekledi. En kıymetlisi ise artık Google, Bard için bekleme listesini kaldırdı ve sohbet robotunu 180 ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanıma sundu.

Google Bard artık daha gelişmiş

İki ay Evvel ABD ve Birleşik Krallık’taki makul kullanıcılar için piyasaya sürülen Bard, yeni yetenekleri ile daha gelişmiş ve fonksiyonel bir hale büründü. Google’ın hala bir deney olduğunu ve arama motorunun yerini almayacağını vurguladığı sohbet robotu, OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft’un yeni Bing sohbet robotu üzere rakiplerine kıyasla hala daha zayıf diyebilirim. Fakat Google birçok yeni özellik eklemenin yanı Dizi Bard’ı yeni PaLM 2 dil modelini kullanacak biçimde güncelledi. Birinci sürüme kıyasla ise artık katiyen Fazla daha kuvvetli ve kullanılabilir.

Google Bard’ı kullanmak için buradaki ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Google, yükseltilmiş Bard’ın 20’den Çok dilde hata ayıklama ve kod modüllerini İzah ve yazma iç olmak üzere kodlama sorgularının üstesinden gelmede Özellikle güzel olduğunu söylüyor. Artık Bard’da yeni karanlık mod, kod için geliştirilmiş alıntılar (yalnızca kaynak sunmakla kalmayacak, birebir vakitte parçacıkları da açıklayacak) ve yeni bir dışa aktarma düğmesi yer alıyor. Bu düğme halihazırda Google’ın Colab platformuna kod göndermek için kullanılabiliyor lakin artık Öbür bir tarayıcı tabanlı IDE olan Replit ile de çalışacak.

Google ayrıyeten, imajları tahlil etme, sorgu sonuçlarında manzaralar sunma ve Yapay zeka kullanarak görseller oluşturma (Adobe’un Firefly yazılımı tarafından desteklenen “önümüzdeki aylarda” istikbal bir özellik) yeteneği ile Bard’ı daha görsel hale getiriyor.

İlk denemede kusur bulduk

Bard’ı bu yeni özellikleriyle erkenden denemeye başladım. Birinci sorumu Türkçe olarak sordum fakat kendisi şimdi Türkçe konuşamıyor. Sonrasında DonanımHaber hakkında Bard’tan bilgiler istedim. Burada bir yanılgı yaptığını görmedim. Fakat sonrasında DonanımHaber’de çalışan bendeniz hakkında Yapay zekadan bilgiler vermesini istedim.
genel olarak bilgiler yanlışsız olsa da benim Bilgisayar Mühendisi bölümünden mezun olduğumu söylüyor. Bunun hakikat olmadığını söylediğimde ise bu sefer Gazetecilik ve İrtibat üzerinde eğitim aldığımı söyledi. Ki, bu da yanlış. Üstelik Bard, bu bilgileri LinkedIn profilimden aldığını söylüyor.

Bard, görsel oluşturma yeteneği kazandı

Daha Değişik bir fonksiyon ise sisteme bir manzara sorma yeteneğidir. Bu özellik, fotoğraflardaki objeleri tanımlayabilen Google Lens tarafından destekleniyor. Google, “bu ikisi hakkında Komik bir başlık yazın” ikazıyla Birlikte köpeklerinizin bir fotoğrafını gönderme örneğini veriyor. Google Lens köpeklerin cinslerini tanımlıyor ve Bard da onların özellikleriyle ilgili bir şeyler yazıyor.

Google, Adobe‘un Yapay zekalı imaj oluşturucusu Firefly‘ı da yakında Bard’a entegre edeceğini söylüyor. Bu Kıymetli bir gelişme zira Adobe, Firefly’ı eğitim datalarının “etik” niteliğine vurgu yaparak pazarladı. Bu tıpkı vakitte Bard için birçok üçüncü taraf entegrasyonunun birincisi olacak. ek olarak Google, sistemin yakında direkt “Google’dan uygulamalara ve web’deki olağanüstü hizmetlere” bağlanacağını vaat ediyor.

Bu epey Aka bir eklenti, lakin Google’ın rakipleriyle denkliğini koruyor olması dikkat cazip. Microsoft, Mart ayında Bing’e OpenAI’nin DALL-E sistemi tarafından desteklenen Yapay zeka imaj oluşturma özelliğini eklemişti.

Bard, Arama’nın yerini almayacak

Hem OpenAI hem de Microsoft sohbet robotlarının internete derinlemesine nasıl entegre edileceğini araştırıyor. OpenAI, ChatGPT için bu özelliği birinci Kez bu yılın başlarında duyurmuş ve botun OpenTable üzerinden restoran rezervasyonu yapmak yahut Instacart üzerinden market siparişi vermek için kullanılmasını Örnek olarak göstermişti. Google da tam olarak birebir hizmetlerle çalıştığını söylüyor. Bu yeni özellikler toplu olarak Bard için Aka bir yükseltmeyi temsil etse de, hizmet için daha varoluşsal bir soru devam ediyor: Bard ne için? Google, botun Arama’nın yerine geçmediğini vurgulasa da, bu insanların onu bu biçimde kullanmasını engellemiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir