SpaceX ilk ticari uzay istasyonunu yörüngeye taşıyacak

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
Yapay yerçekimli Uzay istasyonu teşebbüsü Vast, fırlatma ortağı SpaceX aracılığıyla Ağustos 2025’te birinci ticari Uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirmeyi planladığını duyurdu. İstasyon yörüngeye yerleştirildikten kısa bir mühlet sonraSpaceX’in Dragon mürettebat kapsülü de insanları Uzay istasyonuna taşıyacak.

Ticari Uzay istasyonları gerçekleşiyor

Dönme süratiyle çalışan Yapay yerçekimine sahip 100 metre uzunluğunda, modüler bir Yapay Uzay istasyonu inşa etme gayesini birinci Defa geçen Yıl ortaya koyan Vast, birinci istasyonuna Haven-1 adını verdi. İstasyonun başlangıçta kendi başına çalışması amaçlanıyor, lakin daha sonra fırlatılan öteki modüler bileşenleriyle Bir arada daha Aka bir istasyon haline gelecek.
Haven-1 istasyonu SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılabilecek kadar Ufak ve birebir anda dört mürettebatı barındırabilecek biçimde tasarlandı. Fakat başlangıçtaki Biricik modüllü haliyle Vast istasyonu daha Fazla Dragon uçuşları için uzun periyodik bir konaklama noktası olarak düşünülmüş durumda. İstasyon birinci basamaklarda dört kişinin kalabileceği ve yörüngede 30 gün kadar yaşayabilecekleri bir Bina sunacak.
İstasyon içerisindeki grup, bilimsel faaliyetlerde ve araştırmalarda bulunacak. İstasyonun tıpkı vakitte sürekli elektrik ve yerleşik Wi-Fi ile günün her saati dünya ile temas kurulmasını sağlayacak. İçerisinde bir de mini bar barındıracak. Öte yandan yörüngede ticari bir istasyon kurulması fikrinde Vast ve SpaceX yalnız değil. Nanoracks, Lockheed Martin ve Voyager Space’in 2027’yi hedefleyen Özel Starlab projesi de gelişmeye devam ediyor. Ve birinci fırlatmanın Axiom tarafından 2025’in sonlarında yapılması hedefleniyor. Önümüzdeki on yılın sonunda yörüngeye seyahat etmek yaygın bir turizm faaliyeti halini alacak üzere görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir