Spotify, yapay zeka tarafından üretilen on binlerce şarkıyı kaldırdı

Yazılım May 10, 2023 Yorum Yok
Spotify, kullanıcıların rap’ten lo-fi’ye kadar farklı üsluplarda melodiler yaratmasına ve akabinde bunları telif fiyatı alabilecekleri yayın hizmetlerine göndermesine İmkan tanıyan Yapay zekâ teşebbüsü Boomy tarafından üretilen on binlerce şarkıyı yayından kaldırdı.

Boomy, 2021’de halka açılmasına Karşın 14,5 milyon müzik ya da dünyadaki kayıtlı müziğin yüzde 14’ünü ürettiğini tez ediyor. Spotify, akış sayısı Yapay olarak artırıldığı için modüllerin kaldırıldığını söyledi.

On binlerce müzik kaldırıldı

Aktarılanlara nazaran Universal Music, bütün anne yayın platformlarını Boomy müziklerinde kuşkulu faaliyetler gördüğü konusunda uyardı ki bu, bu da dinleyici istatistiklerini şişirmek için botların kullanıldığını gösteriyor. Bu ikazın akabinde Spotify daha sonra Boomy tarafından yüklenen modüllerin yaklaşık yüzde 7’sini, yani on binlerce parçayı yayından kaldırdı. Spotify yaptığı açıklamada, “Yapay akış, Spotify’ın hizmetimiz genelinde ortadan kaldırmak için çalıştığı, uzun müddettir devam eden, dal çapında bir meseledir.” dedi.

Ciddi bir sorun

Açıkçası metin üreten Yapay zeka modelleri (ChatGPT gibi) devasa bilgilerle Bir arada eğitiliyor. Bu eğitim datalarında sanatkarların müzikleri da bulunuyor. Tıpkı vakitte yapay zeka ses oluşturma araçları (ElevenLabs gibi) da sanatkarların seslerini birebir taklit edebiliyor. Münasebetiyle bu araçlarda şöyle bir İstek bulunmak mümkün: “Sözleri Güneş üzere olacak bir müzik bestele lakin vokaller Şebnem Ferah biçiminde olsun. Müziğin teması ise daha Fazla barış Manço biçiminde olsun.”  Yapay zeka araçları bu isteğinizi yerine getirirken fikri mülkiyet haklarını da açıkça ihlal ediyor. Zati sanatkarlar ve medya şirketlerinin Yapay zeka reaksiyonu de buradan kaynaklanıyor.

Öte yandan geçtiğimiz ay Spotify CEO’su Daniel Ek, müzik sanayisinin Yapay zeka tarafından üretilen müziklerle ilgili “meşru endişeleri” olduğunu söylemiş ve Spotify’ın yaratıcıları koruyabileceği ancak birebir vakitte platformunda yeniliğe de müsaade verebileceği bir “pozisyon oluşturmayı” umduğunu kelamlarına eklemişti. Bir mühlet Evvel ise Drake ve The Weeknd’in seslerini kullanan Yapay zeka tarafından üretilen müzikler, telif hakkı ihlalleri nedeniyle kaldırılmadan Evvel geçen ay TikTok’ta ve YouTube’da milyonlarca Kez izlendi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir