ABD, ChatGPT’nin arkasındaki ismin ifadesini aldı: İşte tarihi duruşmanın satır başları

Yazılım May 17, 2023 Yorum Yok
ChatGPT’yi üreten firma olan OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, ABD Senatosu Yargı Alt Komitesi önünde adeta sorguya alındı. Altman’ın sözü, AI’ın sıhhat hizmetlerinden ulaşıma ve finansa kadar Çeşitli uygulamalarda giderek daha Çok kullanılması nedeniyle alındı. Altman, şirketin eseri ChatGPT başta olmak üzere Yapay zekaya süratle ilerlemesi için geniş bir Meydan tanıyan hafif elli mevzuatı takip etmeleri için kanun yapıcıları ikna etmeye çalıştı ve Fazla Değerli açıklamalarda bulundu.

Altman’ın üretken Yapay zekanın toplumsal faziletlerini açıklayan pembe sözü, daha Çok şüphecilik Anlatım eden, ayrımcılık ve öteki istenmeyen Yapay zeka ziyanlarını gündeme getiren öteki uzman şahitlerle Aksi düştü diyebiliriz. Bu toz pembe halde ilerleyen lakin saatler süren sözün kimi anlarında ise Yapay zekanın tehditlerine de değinildi. Verilen öneriler, Özellikle duruşmanın açılış konuşması ve olasılık konuşmaları Aka Ehemmiyet teşkil ediyor.

“Atom bombası ya da yeni bir matbaa”

Altman, kamuoyunun ChatGPT ve metin üreten Yapay zeka konusundaki anlayışı hakkında şunları söyledi: “İnsanlar bir müddet PhotoShop’a kandılar. Sonra süratle değiştirilmiş manzaralarla ilgili bir anlayış geliştirdiler. Bu da onun üzere olacak”

Altman’ı sorgulayan milletvekilleri tehlikenin dehşetli olduğunun altını çizdi. Senatör Josh Hawley açılış konuşmasında Yapay zekanın iki yoldan birine gidebileceğini söyledi: Yeni bir matbaa ya da atom bombası. Hawley, “İnsanlık tarihindeki en Değerli teknolojik yeniliklerden birine bakıyor olabiliriz. Bu nitekim de en azından internetin icadı üzere bir şey.” Altman bu benzetmeye katılarak Yapay zekanın “matbaa” kadar Aka bir şey olabileceğini söyledi, fakat potansiyel tehlikelerini de kabul etti.

“Seçimleri etkileyebilir”

Altman, Yapay zekanın seçmenleri manipüle etmek ve dezenformasyona Sebep olmak için kullanılma mümkünlüğünün olduğunu ve bunun endişe duyulması gereken en Kıymetli alanlardan biri olduğunu söyledi. Komite üyeleri bu bahiste Altman’a Önemli bir biçimde baskı yaptı diyebiliriz çünkü ABD’de seçimler önümüzdeki Yıl yapılacak ve Yapay zekanın Kamu üzerinde tesirinden tasa duyuluyor. Gerçek üzere görünen görseller (Trump’ın tutuklandığını gösterenler gibi) Aka bir risk kaynağı olurken Altman, içerik oluşturucuların gerçeklerden çok bir imgenin ne Vakit oluşturulduğunu netleştirmesi gerektiğini söyledi.

Yapay zeka düzenlemesi şart

Sam Altman ChatGPT ve genel olarak Yapay zekanın düzenlenmesini destekliyor… Onun tercih ettiği mevzuat tipi olduğu sürece. Altman “yapay zekanın düzenlenmesinin Gerekli olduğunu” lakin bu Cin bir düzenlemenin halkın geniş erişimi karşısında düzgünce dengelenmesi gerektiğini söylüyor. Söz sırasında Altman, eserleri piyasaya sürülmeden önce test edebilecek yeni Emniyet gerekliliklerini takip etmelerini önerdi. Altman, Yapay zeka geliştiricileri için yeni test ve lisanslama gerekliliklerinin rekabet için eşit bir oyun alanı oluşturmaya Yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Altman, AI’ın yararlarının “risklerden daha ağır bastığına” hala inandığını söylerken “Hükümetlerin düzenleyici müdahalesinin Fazla Kıymetli olacağını düşünüyoruz” dedi. Altman, düzenlemelerin öncelikle veri saklılığı, algoritmik önyargı ve Yapay zekanın savaşta kullanımı üzere alanlara odaklanması gerektiğini söyledi.

Yapay zeka işleri etkileyecek

Altman, eserlerinin ve öteki Yapay zeka hizmetlerinin “işler üzerinde Kıymetli bir etkisi” olacağına inandığını söyledi lakin bunun tam olarak nasıl gerçekleşeceğinin meçhul olduğunu belirtti. Şimdilik, OpenAI’nin en nihayet Aka lisan modeli olan GTP-4‘ün ve diğer Yapay zeka sistemlerinin vazifeleri tamamlamada eksiksiz olduğunu lakin tam işleri tamamlamada o kadar ehil olmadığını söyleyen Altman, “Bunun öbür tarafında Fazla daha Aka işler olacağına inanıyorum” dedi.

Yapay zeka ajansı?

Oturum sırasında Altman, Yapay zeka uzmanlarından oluşan yeni bir devlet kurumu fikrine Olumlu baktığını belirtti. AI uzmanlarından oluşan bu varsayımsal ajans, teknolojinin gelişimini izlemek ve kullanımıyla ilgili standartları belirlemekle görevli olacak.

Bu yeni Kuruluş hem AI şirketlerine işletme lisansı verebilecek hem de şirketin standartları ihlal etmesi halinde bu lisansları Geri alabilecek. Salondaki öteki Değerli isimler ise Lokal AI kurumlarının yanında memleketler arası kuruluşlara da gereksinim olduğunu söyledi. Bu temelinde yeni bir Fikir değil. Bir OpenAI çalışanı Yapay Zeka Güvenliği ve Altyapı Güvenliği Ofisi yahut olarak isimlendirilebilecek bir ABD Yapay zeka lisanslama ajansının kurulmasını bir müddet Evvel önermişti. Öte yandan bu Cin görüşmelerin nihayetinde yasal düzenlemelerle sonuçlanacağını da belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir