Yavaşlama yok! GPT-5 ile insan seviyesinde ChatGPT bu yıl çıkabilir

Yazılım Mar 31, 2023 Yorum Yok
ChatGPT’nin gerisindeki firma olan OpenAI, birkaç hafta Evvel GPT-4 lisan modelini duyurdu. Şimdilik ChatGPT Plus abonelerinin kullandığı yeni model, fiyatsız sürümdeki GPT-3.5’in Fazla daha gelişmiş bir yapıya sahip. Lakin OpenAI, ChatGPT için bir sonraki Aka yazılım yükseltmeleri üzerinde halihazırda çalışıyor ve GPT-5‘in bu kış çıkacağı söyleniyor.

OpenAI, AGI’ye ulaşabilir

GPT-5 yetenekleriyle ilgili aktarılan bir rapor Şayet doğruysa OpenAI, ChatGPT için Fazla Aka bir dönüm noktasına ulaşmak üzere. Aktarılanlara nazaran GPT-5 ile Bir arada ChatGPT, yapay genel zeka (AGI) düzeyine ulaşacak ve bir insandan ayırt edilemez hale gelecek. Geliştirici Siqi Chen’e nazaran OpenAI, GPT-5’in eğitim sürecini bu aralık ayında tamamlamayı ve AGI’ye ulaşmayı hedefliyor.Ek olarak, bir Uzaklık sürüm olarak GPT-4.5 sürümünün eylül yahut ekim aylarında kullanıma alınacağı da söylenmekte.

AGI’nin neler yapabileceğini anlayamadığımız için bu birebir vakitte inanılmaz derecede heyecan verici ve korkutucu. İyi tarafından bakarsak, GPT-5 üretkenliği ve gelişmiş yapısıyla süreçleri Aka ölçüde hızlandırabilir, Amel yüklerini hafifletebilir ve Vakit kazandırabilir. Sonuçta bu bir teknoloji olduğundan berbata kullanım kısmında da Önemli tesirler oluşabilir. Dezenformasyon bunların başında geliyor ve rastgele bir toplumsal medya buna hazırlıklı değil.

Şimdi tam manasıyla bir AGI tanımlaması var olmasa da genel görüş, Yapay zeka AGI’ye ulaştığında insan seviyesinde kavrama ve misyon anlama kabiliyetine sahip olacağı tarafında. Hasebiyle bir akıl yürütmeden bahsedebiliriz. Yani Yapay zeka, verilen vazifenin yapılması için Gerekli olan Öbür bir şeyi otomatik olarak gerçekleştirip sonuncu sonucu size verebilir. Biz beşerler bunu günlük hayatta farkında olmadan sıklıkla yapıyoruz. Bu nedenle GPT-5 yükseltmesinden sonra ChatGPT ile sohbet etmek, bir beşerle konuşmaya benzeyebilir.

ChatGPT’yi karşılaştırabileceğimiz bir AGI modelimiz olmadığından,bunların hepsi şimdilik spekülasyon. AGI’ye ulaşsın ya da ulaşmasın, GPT-5’ten beklenen şey, yüksek doğruluk. Öte yandan bir AGI tarifine da gereksinim Mevcut üzere görünüyor. İnsan düzeyinde olsun yahut olmasın, GPT-4 aslında inanılmaz işler yapabiliyor. GPT-5’in bundan Fazla daha gelişmiş olacağını varsayabiliriz lakin sinemalarda gördüğümüz AGI için şimdi gidilmesi gereken bir ölçü yolun olduğu da açık. O vakte kadar düzenleyici kurumların Yapay zeka konusunu sağlıklı bir tabana oturtması gerekiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir