Yasaklanan ChatGPT hakkında OpenAI’dan önemli yapay zeka açıklaması

Yazılım Nis 06, 2023 Yorum Yok
ChatGPT‘nin yaratıcısı OpenAI, yapay zekanın güvenliği ve eserlerini nasıl inançlı tutmaya çalıştığı hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Hatırlanacağı üzere ChatGPT’yi kullananların bir kısmının hisli bilgileri Fazla Yalın bir yanılgı sonucunda sızmıştı. ChatGPT, bu Hadise sonrasında İtalya’da yasaklanmış ve Avrupa’nın kimi ülkelerinde incelemeye alınmıştı.

Geçen hafta İtalya, saklılık telaşlarını münasebet göstererek ChatGPT kullanımını yasaklayan birinci batılı ülke olmuştu. OpenAI, var kanunlara uyduğundan emin olduğunu argüman etse de İtalya’nın atağı, öteki ülkelerin de davayı takip etme ve Yapay zekanın güvenliği sağlanana kadar kullanımını kısıtlama mümkünlüğünü artırdı. Şirketin web sitesindeki blog gönderisi, nihayet birkaç ayda Kıymetli ilerlemeler kaydeden Yapay zeka modelleri hakkındaki korkuları yatıştırabilir. Endişeleri gideririr mi? Pek değil.

“GPT-4 piyasaya sürülmeden 6 ay test edildi”

Gönderide Open AI, rastgele bir yeni sistemi halka tanıtılmadan Evvel harici uzmanlar kullanarak titizlikle test ettiğini ve iyileştirmeler yapmak için insan Geri bildirimi ile pekiştirici öğrenmeyi kullandığını belirtiyor. Şirket, nihayet modeli GPT-4‘ü piyasaya sürmeden önce altı ay boyunca test ettiğini sav ediyor ve düzenleme daveti yapıyor: “Güçlü Yapay zeka sistemlerinin titiz Emniyet değerlendirmelerine tabi tutulması gerektiğine inanıyoruz. Bu Cin uygulamaların benimsenmesini sağlamak için düzenlemeye muhtaçlık vardır ve bu Cin bir düzenlemenin alabileceği en uygun biçim konusunda hükümetlerle etkin olarak çalışıyoruz.”

OpenAI, titizlikle yürüttüklerini belirttiği kapsamlı araştırma ve testlere rağmen laboratuvarda öğrenebileceklerinin sonlu olduğunu, bu nedenle bütün faydalı yahut berbata kullanım yollarını kestirim edemediklerini belirtiyor. Şirket bu yüzden halka Aleni testlerin bu Cin sistemlerin gelişimi açısından bir mecburilik olduğunu aktarıyor. OpenAI, hizmetlerinin berbata kullanımını izleyebileceğini ve gerçek dünya bilgilerine dayanarak anında harekete geçebileceğini söylüyor.

Kötüye kullanım devam edecek

Üstteki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere OpenAI, ChatGPT gibi teknolojilerinden kaynaklanan gerçek risklere karşı incelikli siyasetler geliştirirken birebir vakitte insanların bunları yararlı veya ziyanlı emeller için kullanmasına da teoride müsaade veriyor.

ChatGPT’ye ıslak doğrulama geliyor

Şirket ayrıyeten 18 yaşından Aka yahut 13 yaşından büyük, Ana onayı olan kullanıcıların hizmetlerine erişmesini sağlamak için doğrulama seçeneklerini değerlendirdiğini söyledi. İtalya’nın yasak kararında bir doğrulama seçeneğinin olmayışına da vurgu yapılıyordu.

Open AI, yeni modeli GPT-4’ün nefret dolu, taciz ve şiddet içeren içerik taleplerine Cevap Eda mümkünlüğünün yüzde 82 daha az olduğunu söylüyor. Blog yazısında GPT-4’ün gerçeğe dayalı içerik üretme mümkünlüğünün GPT-3.5’e nazaran yüzde 40 daha Çok olduğu da vurgulanıyor. Lakin OpenAI, çıktıların her Vakit hakikat olmayabileceği konusunda olabildiğince şeffaf olmaya çalıştıklarını da söylüyor.

OpenAI’ın bu açıklamasının açıkçası kaygıları ortadan kaldırmadığını da belirtmek gerekiyor. Yayınlanan blog gönderisinde kullanıcıların sohbet bilgilerinin bir eğitim verisi olarak kullanılabileceği açıkça belirtiliyor. Evet, bu dataların reklam yahut gelir gayeli olarak kullanılmayacağı belirtiliyor fakat soru işaretleri giderilmiş değil. Siz bu bahiste ne düşünüyorsunuz? OpenAI’ın almış olduğu tedbirler kâfi mi?

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir