Global suç karaborsası ortak operasyonla çökertildi

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
İnternetin yaygın hale gelmesi ile Bir arada Dark Web tarifi yapılan ve cürüm konusu alışverişlerin gerçekleştirildiği karaborsa siteleri ortaya çıkmaya başladı. Emniyet güçleri de yükünü bu karaborsalara vermeye başladı.

Genesis karaborsası çökertildi

Gelen bilgilere nazaran 4 Nisan günü internet aleminin Kıymetli kabahat karaborsalarından Genesis çökertildi. Davetiye metodu kullanıcı kabul eden Genesis karaborsasında çalınan kredi kartı bilgileri, telefon numaraları, çerezler ve dijital parmak izleri satışa çıkıyordu.

Operation Cookie Monster ismindeki operasyon ABD, Hollanda, Avusturalya, Fransa, Finlandiya, Romanya, Danimarka üzere 17 ülkenin iştirakiyle gerçekleştirildi. Toplamda 208 adrese baskın yapıldı ve 119 kuşkulu gözaltına alındı. 97 meskende ise kapıyı Aşırmak suretiyle arama yapıldı.

Kapatılan Genesis karaborsasının sunucularına ve ekipmanlarına el konulurken operasyonun bilgilendirmesi de sitenin anne sayfasına yerleştirildi. Hollanda polisi Genesis sunucularında barındırılan kullanıcı dataları ile ilgili bir Denetim portalı da yayınladı.

Kontrol portalı

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir