Yapay zekâya tamamen güvenmemeniz gerektiğini gösteren sebepler

Yazılım May 14, 2023 Yorum Yok
Bilhassa ChatGPT hayatımıza girdiğinden beri birçok konuda Yapay zekâlardan yardım almaya başladık. Lakin Yapay zekâların ürettiği sonuçlar her Vakit tatmin edici olmuyor. Hatta yanlış yanıtlar bile üretebiliyorlar. Bunun üzere birçok nedenden dolayı Yapay zekâlara büsbütün güvenmemeliyiz.

Yapay zekâ yanlış sonuçlar üretebilir

Üstteki görselde ChatGPT’ye Phyton’ı anlatan birinci kitap sorulmuş. Birinci başta verdiği karşılığın yanlış olması üzerine kullanıcı yanıtın yanlış olduğunu belirtmiş. ChatGPT yanlış olduğunu her ne kadar kabul etse de Şayet sorduğunuz sorunun karşılığını bilmiyorsanız Yapay zekâdan aldığınız karşılığın doğruluğunu araştırmanız gerekebilir.

Yukarıdaki paylaşımda ise Google’ın Yapay zekâsı Bard’ın verdiği yanlış yanıt görülmekte. Bir kullanıcı, Yapay zekâya Avatar 2 sinemasının ne Vakit çıkacağını soruyor ve Yapay zekâ, sinemanın şimdi vizyona girmediğini söylüyor.

Yapay zekâ, yaratıcılığınızı köreltebilir

Muharrirler ve dizayncılar üzere birçok profesyonel artık verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için Yapay zekâyı kullanıyor. Ancak, bu Yapay zekâlar kısayol olarak kullanıldığında, beşerler eşsiz fikirler üretmek yerine içeriği kopyalayıp yapıştırma eğilimindedir. Bu yaklaşım cazip görünebilir zira vakitten ve gayretten tasarruf sağlar. Fakat bu durum zihni meşgul etmeyi ve yaratıcı düşünmeyi köreltebilir.

Yapay zekâ, çarçabuk berbata kullanılabilir

Yapay zekâ ile Üzücü niyetli şahıslar, kolaylıkla virüs ya da yasal kullanıcıların muhakkak ağlara erişmesini engellemek için Yapay zekâ güdümlü DoS taarruzları oluşturabilir. Bilhassa DoS hücumları insan gibisi özellikler sergiledikleri için giderek daha karmaşık ve durdurulması güç hâle geliyor.

Yapay Zekâ, insan üzere düşünerek tercihler yapamaz

Karmaşık sorulara Karşılık ararken yahut sübjektif tercihlere dayalı kararlar alırken sırf Yapay zekâya güvenmek hayli riskli olabilir. Örneğin bir Yapay zekâdan iki kitap ortasında seçim yapmasını isterseniz daha yüksek puanlı olanı önerebilir. Lakin ferdî zevkinizi, okuma tercihlerinizi yahut kitaba hangi maksatla gereksiniminiz olduğunu dikkate alamaz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir