Perseverance uzay aracı, Mars’ın geçmişteki en hızlı nehrini keşfetti

Genel May 14, 2023 Yorum Yok
Perseverance Uzay aracı, Mars’taki eski Ömür delillerini arama vazifesinin bir kesimi olarak Mars’ın Jezero Kraterini araştırıyor. Suyun tarihi, Ömür arayışında kilit nokta ve şu anki araştırmalara nazaran Mars’ın suyu yaklaşık 4 milyon Yıl Evvel tükendi. Perseverance Uzay aracı ise bir vakitler gezegende keşfedilen en derin ve süratli akan ırmaklardan birinin delilini belirledi.

İşte Perseverance’nin keşfettiği ırmağın bıraktığı tortulların görseli:

Uzay aracı, Mastcam-Z aletini kullanarak yüzlerce manzara yakaladı ve bunlar, Pinestand isimli bir zirve yapısını gösteren bu imgeyi oluşturdu. İmgede akan nehrin geride bıraktığı tortu birikintilerinden oluşan birçok katmanı görmek mümkün.

Tortul kayaçların yapılanma biçimi, bu bölgeden geçen nehrin süratli ve kuvvetli olduğunu düşündürmekte. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan Libby Ives yaptığı açıklamada “Bunlar Fazla Çok moloz taşıyan yüksek güçlü bir ırmağı gösteriyor. Su akışı ne kadar güçlüyse, daha Aka materyal modüllerini o kadar kolay devinim ettirebilir. Öbür bir gezegendeki kayalara bakmak ve bu süreçleri görmek bir zevkti.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir