“Yapay zekanın babası” Google’dan ayrıldı ve çarpıcı açıklamalarda bulundu!

Yazılım May 02, 2023 Yorum Yok
ChatGPT sayesinde Yapay zeka artık yalnızca sinemalarda gördüğümüz bir “şey” olmaktan çıktı. Artık dünyadaki her firma, o yahut bu formda Yapay zeka araçlarıyla bağlantılı hale geliyor. Öte yandan Yapay zeka topluluğunun en saygın isimlerinden biri olan Geoffrey Hinton, Yapay zekanın artık ve gelecekte ortaya çıkaracağı tehlikeler nedeniyle Google’daki misyonundan ayrıldı.

“Yapay zekanın babası” olarak tanımlanan Hinton, kimileri tarafından Yapay zekanın babası olarak anılıyor. Bu alandaki çalışmaları 70’li yılların başında Edinburgh Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisiyken başladı ve burada hudut ağları fikrine İlgi duydu. O yıllarda Fazla az araştırmacı bu konseptin değerli olduğuna inanıyordu fakat Hinton bunu hayatının işi haline getirdi. 2012’de profesör olan Hinton ve iki öğrencisi, imajları tahlil edebilen ve fotoğraflardaki öğeleri tanımlayabilen çığır açan bir hudut ağı yarattı. Sonraki Yıl Google, Hinton’un şirketi DNNresearch’ü 44 milyon dolara satın aldı. Google, Hinton’u çalışmalarına devam edebilmesi için programın başına da yerleştirdi.

Gerçeklik zayıflıyor

Lakin geçen Yıl Hinton’ın Yapay zeka ve yetenekleri hakkındaki görüşleri değişti. Hinton, giderek daha yetenekli hale gelen sistemlerin birtakım alanlarda hala insan kanısıyla birebir düzeyde olmadığına lakin öteki alanlarda insan kabiliyetini aştığına inandığını aktardı. Hinton The New York Times’a verdiği demeçte Yapay zekanın durumu hakkında “Beş Yıl Evvel nasıl olduğuna ve artık nasıl olduğuna bir bakın. Ortadaki farkı alın ve ileriye hakikat yayın. Bu korkutucu” tabirlerini kullandı.

Hinton, yakın vakte kadar Google’ın ziyanlı olabilecek bir sistemi piyasaya sürmeyerek Mesul bit çeşidim sergilediğini düşünüyordu. Fakat gelinen noktada fikirler ve uygulamalar değişti. ChatGPT ve Microsoft’un OpenAI yatırımları Google’ın hızlanan yarışa iç olmasına ve olgunlaşmamış Bard Yapay zekasını apar topar piyasaya sürmesine neden oldu.

Korkulan Lahza geldi

Hinton, kısa vadede internetin sahte fotoğraflar, görüntüler ve metinlerle dolup taşmasından, insanların başının karışmasından ve artık neyin gerçek olduğunu bilememelerinden tasa ediyor. Uzun vadede ise Yapay zekanın insanlar tarafından yapılan pek Fazla işin yerini almaya başlayacağını söylüyor.

Hinton, yaptığı açıklamada Yapay zekanın insanlardan daha zeki olabileceği fikrine yalnızca birkaç kişinin inandığını aktardı: “Ama birden fazla insan bunun Fazla Irak gelecekte olacağını düşünüyordu. Ben de Fazla Irak olduğunu düşündüm. Bunun 30 ila 50 Yıl ya da daha uzun bir mühlet uzakta olduğunu düşünüyordum. Açıkçası artık bu türlü düşünmüyorum.” Lahza itibariyle Hinton, yaptığı işten pişmanlık duyduğunu ancak kendisini “ben yapmasaydım oburu yapacaktı” diyerek teselli ettiğini aktarıyor.

Açıkçası Hinton’un söyledikleri ve duyduğu telaşlar bir Hayal eseri değil. Bunlar nihayet 6 ayda gördüğümüz gerçekler. Yapay zeka tarafından üretilen görsellerin gerçek sanılması, Yapay zeka tarafından üretilen seslerin özgününden ayırt edilememesi ve Yapay zekanın en kuvvetli imtihanları muvaffakiyetle geçmesi yalnızca akla gelen birinci örneklerden. Artık rekabet hızlandı ve Yapay zeka teknolojileri her geçen gün üstel olarak büyümeye devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir