ABD polisi araba hırsızlığını önlemek için ücretsiz Apple AirTag dağıtıyor

Genel May 02, 2023 Yorum Yok

ABD’nin en Aka polis teşkilatlarından biri olan NYPD (New York Kenti Polis Departmanı), araç hırsızlıklarına karşı başlattığı tedbirler kapsamında şoförlere 500 adet ücretsiz Apple AirTag takip aygıtı dağıtılacağını duyurdu.

Pazar günü bir basın toplantısı düzenleyen New York Belediye Lideri Eric Adams, hırsızlık olaylarındaki artışı “Kia Boyz” olarak bilinen viral TikTok görüntülerine bağladı. Yayınlanan görüntülerde Kia ve Hyundai’lardaki Emniyet açıklarından yararlanarak araçların nasıl anahtarsız şekilde çalıştırılabileceği gösteriliyordu.

Söz konusu markalar daha sonra Emniyet açığını kapatmak için yazılım güncellemeleri yayınlamış olsalar bile bu istisnasız bütün şoförlerin Gerekli yamayı yüklediği manasına gelmiyor. New York Belediye Lideri Adams, “Şu anda yaşananlar direkt sosyal medyadaki içerikle ilgili” dedi.

Araba hırsızlığı tavan yaptı

NYPD’ye nazaran, 2023 yılının başından bu yana kentin sokaklarından 966 Kia ve Hyundai araç çalındı. Bu geçen yılın tamamında çalınan 819 araca kıyasla Aka bir artış demek. Kolluk kuvvetleri, AirTag takip aygıtlarının fiyatsız olarak dağıtılacağı bir kampanya ile vatandaşlara kendi araçlarını korumak için modern teknolojiyi kullanmayı öğretmeyi amaçlıyor.

Apple AirTag’in kayıp eşyaların yerini tespit etmek için kullanıldığını belirtelim. Takip aygıtı insanların çalınan otomobillerinin coğrafi konumunu bulmalarına da Yardımcı oluyor. Samsung ve Huawei üzere şirketlerin de emsal vazifesi yapan takip aygıtları mevcut.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir