Yapay zeka yargı dağıtmaya geliyor

Yazılım Oca 13, 2023 Yorum Yok
Yapay zeka teknolojisi geliştikçe Yapay zeka hakkındaki hukukî tartışmalar büyümeye devam ediyor. mesela ChatGPT teknolojisinin yaygınlaşmasının akabinde kimi okullarda ChatGPT ile ödev hazırlanması yasaklandı. Yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin telif hakkı tartışılmaya başlandı. Yapay zekanın günlük hayattaki tesirlerinin artmasıyla Birlikte hukuki düzenleme gereksinimi her geçen gün artıyor.

Yapay zeka ile üretilen yapıtların “benzersiz eser” niteliğinde olup olmadığı noktasında tartışmalar hareketlendi. Yapay zekanın kanunlar karşısındaki statüsü belirlenmediği için Aka belirsizlikler yaşanıyor. Yapay zekanın bir kişiliği olup olmadığı ve nasıl değerlendirileceği konusunda karamsarlıklar yaşanıyor. Bu sorunun, Yapay zekanın şimdi hiçbir tüzel düzenlemede karşılığı olmasa da, her olayda tekrar tekrar sorulmaya devam ediyor. Ortaya çıkan sıkıntıların toplumun genelini ilgilendirmeye başladığı bugünlerde ise akıllara Yapay zekanın sebebiyet verdiği karışıklığı Yeniden Yapay zeka temelli hukuk sistemleri çözebilir mi sorusu geliyor. Bununla Bir arada hukuk dünyası aslında bunun yanıtını uzun vakittir arıyor.

Yapay zeka ile ilgili türel düzenlemelere gereksinim artıyor

Bilişim hukuku alanında Türkiye’nin tecrübeli isimlerinden Avukat Görkem Gökçe, Yapay zeka ile ilgili türel düzenleme gereksinim olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“Hukuk ile teknoloji, kesişimi güç iki alan.  Hukukçuların formasyon icabı analitik düşünme deneyimlerinin kâfi olmamasının da tesiriyle hukuk dünyası Yapay zeka üzere teknoloji kesimi içinde öbür husus başlıklarına nazaran daha teknik bir bahiste hantal kalabiliyor. Bu bağlamda bizler biraz geriden geliyoruz. Örneğin, “Yapay zeka kararlarından kaynaklanan sorumluluğun türel karşılığı Mevcut mıdır?” sorusunun şimdi hiçbir hukuksal düzenlemede direkt bir karşılığı yok. nihayet periyotta Yapay zeka tarafından üretilen kelamda eserler ile ilgili tartışmalar artmaya başladı. Münasebetiyle Yapay zekanın toplumda tesirlerinin somutlaşmaya başlaması tüzel taraftaki düzenleme muhtaçlıklarının artmasına neden oluyor. Şundan kimsenin hiç kuşkusu olmasın ki, hukuk bu durumu bir kenarda bırakmaz, Roma Hukuku’ndan bu yana uzanan Temel hukuk kurumları Yapay zeka için de çıkarımlar üretir.”

Hukukta Yapay zeka kullanılmaya başlandı

Yapay zekanın hukuku bir kenara, hukukta Yapay zeka teknolojisinden yararlanılmaya başlandı. nihayet 4-5 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde Türlü pilot uygulamalar yapılıyor. 2019 yılında Çin’in başşehri Pekin’deki çevrimiçi dava hizmeti merkezinde, davaların açılması ve sürece konulması üzere nispeten Yalın hukukî süreçlerde vatandaşlara Yardımcı olması için “AI Judge” isimli Yapay zeka yargıçlarını kullanıma sundu. Yeniden 2019 yılında Estonya’daki mahkemelerde misyon yapmaya başlayan Yapay zeka takviyeli robot yargıçlar, 7 bin eurodan daha az dengeli uyuşmazlıklarda yasal dokümanların incelenmesi ve tahlil edilmesi konusunda mahkemelere takviye veriyorlar. Bir Öbür Örnek ise Malezya’dan. 2022 yılı Aralık ayında ülkenin Sabah ve Sarawak eyaletlerindeki mahkemelerde Yapay zeka yargılama sisteminin pilot uygulamaları yapılmaya başlandı.

Britanyalı-ABD’li teşebbüsçü Joshua Browder’ın geliştirdiği dünyanın birinci robot avukatı DoNotPay’in Şubat ayında ABD’deki bir mahkemede sanığa tavsiyede bulunacağı haberi ise Yapay zekanın yargı süreçlerdeki kullanımı ile ilgili en yeni gelişme. Bu duruşma Yapay zekanın savunma yapacağı birinci dava olarak tarihe geçecek.

Türkiye’de Yargıtayda Yapay zeka sistemi devreye giriyor

Yapay zekanın hukukta yargı süreçlerinde kullanımı ile ilgili Türkiye’de nihayet devirde Fazla Önemli adımlar atılıyor. Avrupa Kurulu ile yürütülen Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında bu Yıl içerisinde hayata geçmesi planlanan yapay zeka sistemi ile aktüel ve emsal kararların yaygınlaştırılmasının kolaylaştırılması ve isimli kalitenin yükseltilmesi hedefleniyor.

Bu sistem sayesinde vatandaş ve avukatlar, elindeki kanıt ve bilgileri sisteme girerek Laf konusu davayı kazanma ihtimalini öğrenebilecekler. Buna nazaran dava açıp açmamam kararlarını gözden geçirebilecekler. Yeniden yeni sistem ile geniş dava belgelerinin özetlerinin süratli bir formda hazırlanabilmesi ile savcılık ve müzakere süreçleri de kolaylaşacak. Ayrıyeten, Yargıtayın 2015 yılında şeffaflık ve hesap verebilirlik prensibi mucibince 6 milyondan Çok kararı kamunun erişimine açması sonucu yeni ve yol gösterici bedeli yüksek kararların tespit edilmesinde yaşanan zorlukların da önüne geçilmiş olacak.

Konuyla ilgili olarak Avukat Görkem Gökçe, “Yapay zeka ve hukuk bağındaki asıl kritik adım bu teknolojinin yargı süreçlerinde faal olarak kullanılmaya başlayacak olması. Dünyanın birçok yerinde robot yargıçlardan, Yapay sistemlerine birinci denemeler bir müddettir yapılıyor. Türkiye’de de bu Yıl içerisinde Yargıtayda Yapay zeka sisteminin hayata geçmesini bekliyoruz. Bu uygulama sayesinde davalardaki yığılmaların bir ölçü önüne geçilebilir, kendileri için en yanlışsız emsal kararları öncesinde gören vatandaşlar bu sayede uzun, kıymetli ve gerilimli davalardan tahminen de kaçınabilirler” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir