Yapay zeka oyunlara geliyor: Skyrim’deki binlerce diyalog seslendirildi

Yazılım Şub 16, 2023 Yorum Yok
çok kısa bir Vakit içerisinde yapay zeka alanında on yıllardır olmayan gelişmeler yaşandı. Metin ve görsel üreten Yapay zekalar büyüleyici noktalara ulaştı. Lakin Fazla Çok görmezden gelinen bir taraf daha var: Ses. Gerçekçi ses taklidi yapan Yapay zekalar artık oyunlara girmeye başlıyor ve birinci durak efsanevi Skyrim.

Skyrim dünyasına Yapay zeka dopingi

Gerçekçi konuşma, herkesin erişebildiği Yapay zeka tabanlı araçlarla ilgili gördüğümüz en Değerli gelişmelerden biri. Bunun en uygun örneklerinden birisi ise hikaye anlatımı için kullanılabilir olduğunu belirten, “zorlayıcı, Varlıklı ve gerçeğe yakın sesler” sunan ElevenLabs AI. ElevenLabs’in ses modeli tonlama, duygu ve hatta gerektiğinde kahkaha gibi konuşmanın en Temel fakat en Kıymetli faktörlerini yerine getirebiliyor.

Artık ise bir geliştirici Skyrim’deki binlerce diyalog seçeneğine gerçekçi ses eklemek için ElevenLabs AI kullanarak yeni bir mod yarattı. Bethesda’nın The Elder Scrolls V: Skyrim oyunu modlama, doku modları, yeni vazife dizileri, silahlar üzere şeylerle oyunun hayranları tarafından Daimi geliştiriliyor. Lakin Matthew May tarafından yazılan Dragonborn Voice Over Modu (mod linki kaynak kısmında) bambaşka bir şey sunuyor. Oyundaki NPC’lerle etkileşim kurarken seçtiğiniz diyalog karakteriniz tarafından seslendiriliyor.

Oyunun İngilizce sürümüyle sonlu olan mod, seçtiğiniz bir Ses Paketini kullanarak bütün diyalogları seslendirebiliyor. Aşağıda diyaloglar için bir bayan sesi kullanılarak çekilmiş görüntüden nihayet derece gerçekçi sonuçları görebilirsiniz. Öte yandan bir mühlet Evvel de Mount and Blade II: Bannerlord’a bir geliştirici konuşamayan NPC’lere ChatGPT eklemişti ve oyundaki bu cansız karakterlerle irtibatı hatta sohbeti Muhtemel kılmıştı. Oyunlar nezdinde Yapay zeka bizlere Fazla farklı şeyler sunabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir