Yapay zekâ düşündüğünüzden çok daha fazla yerde: GPT-4 dünyayı değiştiriyor

Yazılım Mar 17, 2023 Yorum Yok
Yaklaşık üç gün Evvel Yapay zeka şirketi OpenAI, en gelişmiş lisan modeli GPT-4’ü tanıttı ve her şey değişti. Biraz abartı üzere gelse de GPT-4 ile yapılabileceklerin bir hududu bulunmuyor ve güya cebinizde her mevzuda bilgili bir Albert Einstein taşıyormuşsunuz üzere hissettiriyor. Gelin GPT-4’ün kısa mühlet içinde nerelerde ve ne maksatla kullanıldığına bakalım.

Detaylı bir formda GPT-4’ten bahsetmiştik fakat yeteneklerinin üstünden kısaca geçelim. GPT-4, öncelikle öbür modellerden farklı olarak Fazla modlu bir yapıya sahip, yani hem imgeyi hem de metni algılayıp ayrıştırabiliyor. Münasebetiyle GPT-4’ün bir manzaranın içeriğini tahlil edebilir ve bu bilgiyi yazılı bir soruyla ilişkilendirebilir. Fakat şimdilik DALL-E, Midjourney yahut Stable Diffusion üzere imgeler oluşturamıyor.

Bunun yanında GPT-4 yaratıcılık yahut gelişmiş muhakeme gerektiren vazifelerde daha güzel pozisyonda. Bir demoda GPT-4’ten bir blog gönderisinin bir kısmını sırf “g” ile başlayan sözcükleri kullanarak özetlemesi istendi ve Dilek yerine getirildi. Benzeri testler Müstakil bireyler tarafından da yapıldı. GPT-4, lisanı kullanma marifeti açısından GPT-3.5’in Fazla önünde. GPT-4 Fazla daha eksiksiz olsa da Yine en Aka sorun bilgiyi uydurması ve yanlış bilgide Kesin bir yanılgıda olması. Münasebetiyle GPT-4 çıktılarının Denetim edilmesi kıymetli. Artık GPT-4’ün dünyayı nasıl değiştireceğinin örneklerine bakalım.

Görme engelliler için sanal asistan

2015’ten beri görme engelli ve az gören şahısların, gören şahıslardan telefonlarının gördüklerini Tanım etmelerini istemelerine İmkan tanıyan Be My Eyes uygulaması GPT-4 ile birleştirildi. Bu Sanal İstekli, engelli bireylerin hayatını değiştirebilir. Tanıtım görüntüsünde ve blog gönderisinde Be My Eyes, GPT-4 sayesinde fotoğrafı çekilen her şey hakkında kullanıcısına detaylı bilgiler verdiğini belirtiyor. Örneğin, bir kullanıcı buzdolabının içinin bir fotoğrafını gönderirse, Sanal İstekli sadece içinde ne olduğunu gerçek bir formda belirlemekle kalmayacak, tıpkı vakitte bu gereçlerle nelerin hazırlanabileceğini iddia edip tahlil edebilecek. araç ayrıyeten bu materyaller için Yemek tanımları hazırlayıp, yapılışını adım adım anlatabilir. Be My Eyes’ın Sanal Asistanı ek olarak harita okuyabilir, iki Entari ortasındaki farkı tanımlayabilir yahut etiket fiyatlarını söyleyebilir. Hülasa çekilen manzaradan ne isteniyorsa onu yapabilir.

Yapay zekâ alıcı hizmetleri

İşletmelere müşterileriyle sohbet etmenin bir yolunu sağlayan, kurumsal iletileşme konusunda uzmanlaşmış bir yazılım şirketi olan Intercom, yeni Yapay zekâ alıcı hizmetleri servisini duyurdu. Fin olarak isimlendirilen GPT-4 Yapay zekâ, “müşteri sorularını gerçek ve anında yanıtlayarak dayanak hacmini ve tahlil müddetlerini azaltan çığır açan bir Yapay zekâ botu” olarak tanımlanıyor. Fin, var dayanak kısmınızın data tabanına dayalı karşılıklar verdiği için aslında doğruluğu da Kıymetli ölçüde yüksek. Münasebetiyle yanlış bir bilgi sunması pek mümkün değil. Ayrıyeten müşterilere sıkıntılarını çözebilmeleri için kaynak malzemelere kontaklar oluşturabiliyor.

Tek tıkla Yapay zekâ avukat

DoNotPay, otomatik bir halde telefonunuzu arayan bir hizmeti 1.500 dolara dava etmek için “tek tıklamayla açılan davalar” oluşturmak üzere GPT-4’ü kullanmaya çalışıyor. DoNotPay CEO’su Joshua Browder, yaptığı açıklamada “Bir arama aldığınızı, bir düğmeye tıkladığınızı, aramanın yazıya döküldüğünü ve 1.000 sözlük dava oluşturulduğunu Hayal edin. GPT-3.5 gereğince âlâ değildi, lakin GPT-4 bu işi nihayet derece güzel yapıyor.” ifadelerini kullandı. DoNotPay, zati bir müddettir müşterilerine Ufak halk davalarında yüksek avukatlık fiyatları ödememeleri için “yapay zekâ danışmanlık” sunuyordu. Hatta DoNotPay, bir mahkemede avukat da olacaktı lakin yasal nedenlerden Dolayı bu gerçekleşmemişti. Görünüşe nazaran GPT-4 ile birilkte Yapay zeka avukatlar Fazla da uzakta değil.

Eğitimin geleceği şekilleniyor

2006 yılında Salman Khan tarafından “herkese, her yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim” sloganıyla kurulmuş, kâr gayesi gütmeyen bir eğitim platformu olan Khan Academy, yaptığı duyuruda GPT-4 tabanlı sanal öğretmeni Khanmigo’yu tanıttı. Khanmigo’nun öğrenciler için bir eğitmen, öğretmenler için ise bir asistan üzere çalıştığı belirtiliyor. Khanmigo üzere araçlar birey bazlı eğitim için çığır açıcı olabilir. Örneğin, resme meraklı bir Talebe için tavsiyeler, üzerinde çalıştığı kodda kusur olan bir Talebe için takviye yahut öğrencisini nasıl yönlendireceğini bulamayan bir Muallim için bu araçlar kurtarıcı olabilir.

Buzdağının görünen kısmı

GPT-4 halihazırda bir sözleşmedeki eksiklikleri ve istismar edilebilecek taraflarını açığa çıkartabiliyor. Ebeveynler için Milo isminde sanal bir Yardımcı pilot bile kullanıma giriyor. Günümüzde ebeveynler profesyonel işleri ortasında çocuklarına Vakit ayırmakta daha doğrusu vakti yönetmekte zorlanıyor. Milo ise market listesi, sesli hatırlatmalar, doğum günü partisi ekran manzaraları, Okul bülteni pdf’leri dataları size hatırlatıcılar olarak sunmayı hedefliyor.

Yapılabilenler bunlarla sonlu olmaya yakın bile değil. GPT-4 ile yalnızca saniyeler içerisinde o eski Pong oyunu yapılabiliyor. Keeper adlı bir flört platformu çiftleri en hakikat biçimde eşleştirmek için GPT-4’ü kullanacak. Bir Öbür teşebbüs ise Wikipedia’da bulunan makalelere dayalı olarak özet bir kitap oluşturabiliyor. bütün bunlar Ufak teşebbüsler olsa da teknoloji bu halde ilerler. Microsoft Bing, halihazırda GPT-4’ü kullanıyor ve geçtiğimiz gece GPT-4 tabanlı Copilot’u Office uygulamalarına getirdiğini duyurdu. Emsal bir adım evvelki gün Google’dan da gelmişti. Apple’ın da Yeniden üretken modeller üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Özetle, Yapay zeka hayatımızın her alanına giriyor ve haberlerin çoğunluğunu oluşturmaya devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir