Yapay zeka CEO olarak atandı, şirketin değeri yükseldi

Yazılım Mar 17, 2023 Yorum Yok
Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT geçtiğimiz yılın sonlarında tanınan olsa da bir görüntü oyun şirketi Fazla daha öncesinde bir Yapay zeka botunu CEO olarak atadı. Elde edilen bilgilere nazaran Yapay CEO, şirketin kıymetini borsada Önemli bir oranda artırmayı da başardı.

Yapay zekâ CEO oldu

Ağustos ayında Çinli oyun şirketi NetDragon Websoft, Yan kuruluşu Fujian NetDragon Websoft’un başına Tang Yu isminde “yapay zeka takviyeli insansı bir robot” atadığını duyurdu. NetDragon payları o vakitten bu yana Hong Kong’da listelenen en Aka şirketleri takip eden Hang Seng Endeksinden daha âlâ performans gösteriyor. Google Finance’e göre şirketin payları nihayet altı ayda yüzde 10 arttı ve bedeli 1 milyar doların üzerine çıktı.

İlan sırasında NetDragon, botun karar Eda ve risk yönetimi için verimliliği artıracağını ve “tüm çalışanlar için adil ve verimli bir işyeri sağlamaya” Yardımcı olacağını söyledi. NetDragon Yönetim Heyeti Lideri Dejian Liu bir basın açıklamasında, “Yapay zekanın kurumsal idarenin geleceği olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullanarak işin yürütme biçimini geliştirmek ve stratejik büyüme sağlamak için Yapay zekanın benimsenmesini vurguladı. Dejian Liu, ayrıyeten yaptıkları bu atağın firmanın “metaverse tabanlı çalışan bir topluluğa” dönüşme gayelerinin bir modülü olduğunu aktardı.

Bir robotu CEO olarak atayan birinci şirket NetDragon olsa da, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, 2017 yılında “bir robotun 30 Yıl içinde en uygun CEO olarak Time mecmuasının kapağında yer alacağını” öngörmüştü. Şimdilerde Microsoft ve Google başta olmak üzere teknoloji firmaları eserlerine Yapay zekayı eklemek istiyor. En gelişmiş Yapay zekanın OpenAI’ın yeni duyurduğu GPT-4 modeli olduğu aktarılıyor. GPT-4, şimdiden Baro, LSATS (Hukuk Fakültesi Kabul Testi) ve SAT’nin (Eğitim Yetenek Testi) Okuma ve Matematik testlerinin de ortalarında yer aldığı Fazla Türlü imtihanları geçebileceğini kanıtladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir