Euler Finance’i hackleyenler ile Kuzey Koreli Lazarus arasında bağlantı ortaya çıktı

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok
Look on Chain’in bilgilerine nazaran, Euler Finance protokolünü kullanan bir adresten şimal Koreli hacker grubu Lazarus’un Ronin akınıyla bağlantılı bir cüzdana 100 Ethereum yani 170.515 dolar gönderildi. Euler Finance‘a yönelik taarruzun ardında Lazarus’un olup olmadığı bilinmiyor fakat ortada irtibat olabileceği ortaya çıktı.

Kripto kesiminin ivmesini üst çevirmesiyle birlikte, yaşanan hamle olayları da arttı. Kripto hırsızları, atak formüllerini çeşitlendirip amaçlarını Aka şirketlere yönelttiler. Ethereum tabanlı olan tanınan borç Eda platformu Euler Finance, birkaç gün Evvel akına uğradığını belirtmişti. 

Hackerlara mutabakat teklifinde bulunan Euler Finance, gündeme tamamiyle oturmuş oldu. Bentley ise yaşanan Hadise zincirine yönelik görüşlerini belirterek, “2 yılda birçok kontrolden geçmiştik” dedi.

198 milyon dolar pahasında kripto varlık çalındı

Euler Finance, 13 Mart’ta ‘flash loan‘ saldırısına maruz kalmıştı. Protokolden DAI, WBTC, sETH ve USDC’deki dört süreçten 198 milyon dolarlık varlık çalınmıştı. Protokol, fonların yüzde 90’ının 24 saat içinde iade edilmemesi durumunda 1 milyon dolarlık mükafatın başlatılacağını bildirmişti.

Kuzey Koreli hacker’ların nihayet beş yılda yapılan akınlar ile 1.2 milyar dolarlık kripto Nakit ve dijital varlık ele geçirdiği bildirildi. FBI da mart ayında Axie Infinity’den çalınan yaklaşık 625 milyon dolardan şimal Kore’yi Mesul tutmuştu. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir