Samsung telefonlarda güvenlik açığı: Telefon numarası yeterli oluyor!

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok
Google’ın Project Zero Emniyet araştırma grubu, Exynos işlemcili Samsung telefonlarda 18 Emniyet açığı tespit etti. Berbatı, hackerların telefona erişmek için Biricik muhtaçlığı olan; kişinin telefon numarası. Daha berbatı, Laf konusu Emniyet açıkları Samsung Galaxy S, M ve A serisi, kısaca bütün Samsung telefonları etkiliyor.

Samsung, hâlâ açığı kapatmadı

Güvenlik araştırmacıları, çoklukla Emniyet açıklarını kapatılana kadar açıklamıyor. Project Zero araştırmacısı Maddie Stone, Samsung’un Laf konusu açığı dikkate almadığını, bildirmenin üzerinden 90 gün geçmesine Karşın hâlâ kapatılmadığını söylüyor. Araştırmacılar, Samsung telefonlarla hudutlu olmadığını, birtakım Vivo ve Pixel 6, 7 serisi telefonların da Exynos çip Emniyet açığından etkilendiğini belirtiyor.

Exynos işlemcili bütün aygıtlar risk altında

Güvenlik açığından etkilenen Samsung telefonlar; Galaxy S22, Galaxy M33, Galaxy M13, Galaxy M12, Galaxy A71, Galaxy A53, Galaxy A33, Galaxy A21, Galaxy A13, Galaxy A12 ve Galaxy A04 serisi. Emniyet açığı çipten kaynaklandığından sırf telefonlar değil, akıllı saatler ve araçlar da risk altında.

Geçici tahlil yolu var

Google, Pixel 7 için Mart ayında yayınladığı Emniyet güncellemesiyle sorunu giderdi. Fakat, Samsung telefonlar için şimdi Emniyet güncellemesi yayınlanmadığından, süreksiz tahlil yolu sunuluyor; WiFi arama ve VoLTE özelliğini kapatmak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir