Windows 11’in yoğun bir şekilde “casusluk” yaptığı ortaya çıktı

Yazılım Şub 09, 2023 Yorum Yok
Windows 11, sadece Microsoft‘a değil, Google ve pazar araştırma firmaları da iç olmak üzere üçüncü taraf şirketlerin sahip olduğu adreslere de Aka ölçüde kullanıcı verisi gönderiyor. The PC Security Channel adlı YouTube kanalı bunu, Windows 11‘in en nihayet sürümünün File aktifliğini Windows XP‘ninkiyle karşılaştırarak buldu.

Microsoft’un çok sayıda kaynağına ek olarak, bilgiler CDN sağlayıcısı Akamai, sertifikasyon merkezi Digicert, Google, anti-virüs geliştiricisi McAfee, bir pazar araştırma projesi olan ScorecardResearch ve benzeri faaliyetlere sahip bir şirket olan Onetrust‘ın sunucularına gönderiliyor. İç karartıcı olan, bütün bu File faaliyetlerinin birinci kez internete bağlanan bir Windows 11 dizüstü bilgisayarda tespit edilmiş olması. İşletim sistemine yalnızca trafiği tahlil eden Wireshark programı yüklenmiş.

Windows XP yalnızca Windows Update’e bağlandı

Youtube kanalı karşılaştırma yapmak için bu süreci bir Windows XP makinede tekrarlamaya karar verdiler ve trafik analizi kıyaslanamayacak kadar az rahatsız edici bir tablo ortaya koydu. Eski sistemin iletişim kurmaya çalıştığı Biricik sunucu Windows Update kaynağıydı. Google, MSN, Bing ve kuşkulu pazar araştırma şirketleri yok.

Windows 11, internete birinci bağlandığınızda, kullanıcıdan rastgele bir müsaade istemeden tüm bu hizmetlerle bağlantı kurmaya başlıyor. En yeni nesil işletim sistemin yetenekleri Windows XP‘nin yapabildiklerinin çok ötesinde ve bu özelliklerden kimilerinin İnternet bağlantısı olmadan çalışmayabileceği düşünülebilir.

Ancak listede sistemin Temel fonksiyonelliği ile hiçbir ilgisi olmayan kaynaklar bulundu. Bunlar sırf kullanıcı bilgilerini topluyor ve reklamların alaka seviyesini artırıyor. Bununla birlikte, Windows 11 fiyatsız değil ve maalesef kullanıcılar hem işletim sistemi hem de onunla Bir arada gelen veri toplama araçları için ödeme yapıyorlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir