Google’ın yapay zekasının hatası, 100 milyar dolara mâl oldu!

Yazılım Şub 09, 2023 Yorum Yok
Alphabet, Google’ın yeni sohbet botu Bard’ın tanıtım görüntüsünde yanlış bilgiler paylaşması nedeniyle piyasada 100 milyar dolar değer kaybetti. Google’ın çatı şirketinin rakibi Microsoft’un payları de birebir gün %3 yükseldi ve piyasa sonrası süreçlerde yatay seyretti.

Bard’ın yanlışı Google tarafından yapılan sunumdan Çabucak Evvel keşfedildi. Alphabet, Twitter üzerinden Bard’ın çalışırken çekilmiş kısa bir GIF görüntüsünü yayınladı ve Bard’ın karmaşık hususları kolaylaştırmaya Yardımcı olacağının kelamını verdi fakat Bard söylendiğinin tersine yanlış bir Cevap verdi.

Reklamda Bard’a James Webb Uzay Teleskobu’nun yaptığı keşiflere ait olarak neler söyleyebileceği yöneltildi. Bard, JWST’nin Dünya’nın güneş sistemi dışındaki bir gezegenin yahut Hariç gezegenlerin birinci fotoğraflarını çekmek için kullanıldığını söyledi lakin ötegezegenlerin birinci fotoğrafları NASA tarafından da onaylandığı üzere 2004 yılında Avrupa Güney Gözlemevi’nin Fazla Aka teleskobu (VLT) tarafından çekildi.

Google sözcüsü, “Bu, bu hafta Sağlam Test Kullanıcısı programımızla başlattığımız titiz test sürecinin ehemmiyetini vurguluyor. Bard’ın karşılıklarının kalite, güvenilirlik ve sağlamlık açısından yüksek bir çıtaya ulaştığından emin olmak için harici Geri bildirimleri kendi dahili testlerimizle birleştireceğiz.” dedi.

Alphabet payları düştü

Yapay zekanın yaptığı bu kusur Alphabet paylarını %9’a kadar düşürdü. Bu, şirket için 100 milyar dolarlık kayıp manasına geliyor. Pay, geçen Yıl kıymetinin %40’ını kaybetmişti lakin bu yılın başından bu yana Çarşamba günkü kayıplar dış %15 arttı. Alphabet, reklamverenler harcamaları kıstığı için Düş kırıklığı yaratan bir dördüncü çeyrekten çıkıyor. Arama ve reklamcılık devi, OpenAI ve diğer rakiplerine ayak uydurmak için süratle ilerliyor ve bildirildiğine nazaran kurucular Sergey Brin ve Larry Page Aka Uğraş sarf ediyor.

Bing, ChatGPT’yi entegre etti bile

Google, Çarşamba sabahı canlı yayınlanan sunumunda Bard’ı Temel arama fonksiyonlarına ne Vakit ve nasıl entegre edeceğine dair ayrıntıları paylaşmadı. Lakin Microsoft bir gün Evvel düzenlediği aktiflikte ChatGPT fonksiyonlarının Bing arama motoruna entegre edildiği bir sürümünün esasen yayınlandığını duyurdu.

Alphabet ve Microsoft paylarının sahibi Baker Avenue Wealth Management’ın baş stratejisti King Lip’e nazaran beşerler, Microsoft’un Google’a karşı güçlü bir rakip olup olmayacağını sorgulamaya başladı. Lip, Bing’in arama yeteneklerinin Google’ın Fazla gerisinde kaldığını düşünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir