Valve, Dota 2’de hile yapanları tuzağa düşürdükten sonra hepsini banlandı

Yazılım Şub 24, 2023 Yorum Yok
Dota 2 üzere rekabetçi oyunlarda en Aka meselelerden birisi hiç elbet hilecilerdir. Dota 2’nin geliştiricisi Valve, bu hilecilerin tespiti için hoş bir metot kullanarak onları tuzağa düşürdü ve akabinde on binlerce kişiyi oyundan kalıcı olarak yasakladı.

Valve, hilecileri tuzağa düşürdü

Valve’in paylaştığı blog gönderisine nazaran oyunda yakın vakitte üçüncü taraf bir yazılım kullanarak hile yapıldığı ve haksız avantaj elde edildiği saptandı. Valve’a nazaran hile yazılımı, Dota istemcisi tarafından dahili olarak kullanılan ve oyun sırasında görünmemesi gereken bilgilere erişerek kullanıcılarına haksız bir avantaj sağlıyordu. Bildiğiniz üzere Dota 2 üzere strateji temelli oyunlarda “bilgi” nihayet derece Değerli bir faktör.

Hilenin olduğunu ayrım eden Valve, süratli bir formda bir yama yayınladıklarını ve böylelikle hileciler için bir “bal küpü” oluşturduklarını açıkladı. Yalnızca hile yazılımını kullanan bireyler Valve’in oluşturduğu bu tuzak sunucuya erişebileceği için kimlerin haksız avantaj elde ettiği saptanmış oldu. Valve’in açıkladığına nazaran yaklaşık olarak 40.000 hesap süresiz ve kalıcı olarak oyundan yasaklanmış durumda.

Valve yaptığı açıklamada çoklukla hile yapanlarla yürütülen savaşın gölgelerde gerçekleştiğini lakin oyun tarihinin şimdiye kadar gördüğü en yaygın hilelerden birisi için istisna yaparak olayı herkese duyurmanın daha âlâ olacağını söyledi. Valve’in bütün oyunculara gönderdiği iletide hile kullanan oyuncuları profesyonel olsun yahut olmasın bütün Valve etkinliklerinden men edeceğini duyurdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir