Ünlü yazılımcı John Carmack uyardı: Bilinçli yapay zeka sadece an meselesi

Yazılım Şub 09, 2023 Yorum Yok
meşhur bilgisayar programcısı ve yazılımcısı John Carmack’in bir sonraki hedefi Yapay genel zekaya (AGI) ulaşmak. Carmack, bunun yalnızca Lahza sıkıntısı olduğunu Anlatım ederken, var Yapay zekanın neredeyse her alanda Aka bir süratle geliştiğinin de altını çiziyor.

Tanımayanlar için John Carmack, id Software‘i kurdu ve 1990’larda Commander Keen, Wolfenstein 3D, Doom, Quake ve devam oyunlarının baş yazılımcısı oldu. Carmack birebir vakitte 2000’de Armadillo Aerospace’i kurdu sonrasında Oculus VR’da misyon aldı ve şimdilerde ise kurduğu Keen Technologies ile Yapay genel zekaya (AGI- artificial general intelligence) odaklanmış durumda.

Bilinçli Yapay zeka yalnızca Lahza meselesi

Dallas Innovates ile yapmış olduğu Özel röportajda Kıymetli bilgiler açıklayan John Carmack’e göre Yapay zekanın insan beynini simüle edebilmesi Lahza sorunu. Carmack, Yapay genel zekaya yani şuurlu bir Yapay zekaya ulaşmak için gereken bütün gereçlerin artık toplandığını Anlatım ediyor. Artık gereken Biricik şey bu materyaller ile pastayı yapabilmek. Carmack’e nazaran geliştirilen araçlar, var Yapay zeka modelleri, oluşan bilgi birikimi şuurlu bir Yapay zeka için kâfi düzeyde.

Carmack, Yapay genel zeka için tek pürüzün şuur olduğunun da altını çiziyor. Çabucak üstte verdiğim materyalleri pastaya çevirme örneğinde olduğu üzere bir “usta” lazım ve Carmack’e nazaran şimdilik o ustaya ulaşmak için biraz daha yol var. Çünkü şimdi şuurun ne olduğu yahut nasıl geliştiği tam olarak anlanmış değil. Münasebetiyle programcılar bunu bir yazılımla modelleyemiyor.

Carmack bu durumu, “Henüz sahip olmadığımız şey bir nevi şuur. Yani insan beynini boş verin, fare üzere devinim edebilen şeylere bile sahip değiliz ya da bir kedi. lakin bütün bu şeylere Fazla yakınmışız üzere geliyor” şeklinde Anlatım ediyor.

“2030’larda ulaşabiliriz”

Ayrıca var Yapay zekanın, bilişsel olarak yürüyen bir çocuğa ulaşmadığını söylüyor ve “Henüz buna sahip olmadığımız için, bu türlü bir varlığı simüle etme yeteneğimiz yok. Beynin yapabildiği fakat var modellerimizin hiçbirinin yapmadığı hileler, teknikler ve stratejiler var. fakat o noktaya gelmek benim için ulaşılmaz görünmüyor. Bunun esasen kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.”

Carmack, var durumu yaptığı 3 boyutlu görüntü oyunlarına benzetiyor. Carmack, kendisi yapmamış olsa bile eninde sonunda 3 boyutlu oyunların olacağını yalnızca durumu erkene çektiğini Anlatım ediyor. meşhur isme nazaran şuurlu Yapay zekalara muhtemelen 2030’larda ulaşılacak. Bu yıllara ulaştığımızda ise Ünlü yazılımcı, Yapay zeka sanayisinin trilyonlarca dolar bedelinde olacağını söylüyor.

Daha evvelki haberlerimizde de değindiğimiz üzere halihazırda Aka teknoloji şirketleri daha Evvel olmadığı kadar süratli bir biçimde Yapay zeka yatırımları yapıyor. Microsoft, ChatGPT’nin ardındaki OpenAI’a milyarlarca dolar yatırımda bulunarak bir paydaşlık oluşturdu. Microsoft, Bing arama motoru ve Edge tarayıcısı iç kendi eserlerine Yapay zekayı ekliyor. Tıpkı halde Google, Yapay zeka aracı Bard ile arma motorunu güçlendireceğini söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir