Unity için ChatGPT modu yapıldı! Oyun geliştirmenin geleceği değişebilir

Yazılım Mar 20, 2023 Yorum Yok
ChatGPT birinci ortaya çıktığından bu yana birçok farklı dalda sarsıcı tesirlere neden oldu ve Fazla Çok alternatif yol ortaya koydu. Pek Fazla teknoloji firması ChatGPT ve onun üzere üretken Yapay zeka modellerini kendi hizmetlerine entegre etmeye devam ediyor. Artık ise bilgisayar, konsol ve taşınabilir platformlarda oyunlar yahut simülasyonlar geliştirmek için kullanılan Unity’ye ChatGPT entegre edildi.

Unity için ChatGPT

Microsoft’un Bing arama motoru için süratle benimsediği OpenAI’ın ChatGPT’sinin başarısı, kullanımı kolay makine tahsili teknolojisine yönelik acil bir talep olduğunu kanıtlıyor. Yapay zeka, şimdilerde arama motorlarında, Office 365’te, eğitim alanlarında ve sinema kesimi üzere alanlarda kullanılmaya başlandı. Üretken Yapay zekanın oyun sanayisine girmesi ise elbette kaçınılmazdı ve birinci adımlar görünüşe nazaran atılmaya başlandı.

Keijiro Takahashi isimli bir geliştirici Unity Editor’e tanınan Yapay zeka sohbet aracı ChatGPT’yi entegre etmeyi başardı. Çabucak alttaki görüntüden da görebileceğiniz üzere sadece isteme dayalı olarak otomatik bir halde sahne oluşturulabiliyor. Elbette yapılan bu entegrasyon Fazla efektif değil. Geliştirici, konseptin birtakım durumlar âlâ kimilerinde ise Fazla Üzücü çalıştığını belirtirken ve bu muvaffakiyet ve başarısızlıklardan Türlü fikirler edindiğini Anlatım ediyor. Takahashi’nin Unity’ye ChatGPT eklemesi oyun geliştirme süreçlerinin geleceğine de Fer tutuyor diyebiliriz.

Oyun şirketleri Yapay zekaya yatırım yapıyor

South China Morning Post’un yakın tarihli bir makalesine nazaran Tencent, Giant Network, NetEase, Leihuo üzere oyun şirketleri Yapay zeka alanına yatırımlar yapıyor. Leihuo ve NetEase bu Haziran ayında piyasaya sürülmesi planlanan Justice Online isimli oyuna ChatGPT gibisi bir sistem eklemeyi planlıyor.

Çinli yazılım şirketi Kingsoft’un oyun kısmı Seasun’un CEO’su Guo Weiwei‘nin geçen ay düzenlenen yıllık oyun konferansında söylediğine nazaran, “Önümüzdeki beş Yıl içinde Yapay zeka tarafından üretilen içerik (AIGC) oyun sanayisinin birçok istikametini Aka ölçüde değiştirecek.” Daha evvelki haberlerimizde Mount & Blade II: Bannerlord’a ChatGPT’nin eklendiğini de sizlere aktarmıştık. Hasebiyle üretken Yapay zekalar, oyun sanayisinin geleceğinde Fazla Aka bir hisseye sahip olacak. Hem oyun geliştirmeyi hızlandıracaklar hem de oyunlarda rakibimiz yahut konuştuğumuz NPC’ler olacaklar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir