Türkiye’nin en güçlü motoru TEI-TF6000 bu yıl çalıştırılacak

Genel Mar 20, 2023 Yorum Yok

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) tarafından geliştirilen TEI-TF6000 turbofan motorunun birinci çalıştırılma tarihi hakkında yeni İzah yapıldı. TEI genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, bu Yıl içerisinde TEI-TF6000 motorunun üretilip çalıştırılacağını duyurdu.

TEI-TF6000, 6000 libre (lbf) itki verecek ve böylelikle Türkiye’nin en kuvvetli motoru olacak. Hava araçlarında ve güç üretiminde kullanılacak. Bu motorun akabinde bin librelik TEI-TF10000 motoru geliştirilecek. Her iki motordan elde edilecek tecrübe ile beşinci nesil Cenk uçağı Milli Muharip Uçak için yerli motor geliştirilecek. ulusal Muharip Uçak’ın 2028’de yerli motorla seri üretime girmesi hedefleniyor.

TEI-TF6000’ün çalıştırılma tarihi hakkında konuşan TEI genel Müdürü Akşit, “Bir aksilik olmazsa yaz sonu, Sonbahar üzere motorumuzu çalıştırmayı hedefliyoruz. Bu motoru çalıştıracağız ki burada yaptığımız dizaynın ne kadar âlâ çalıştığını göreceğiz. TEI-TF6000 motorunu bir nevi teknoloji kazanım motoru olarak kurguladık.”

TEI-TF6000’in gerçek manada bir askeri turbofan motoru olduğunu anlatan Akşit, şunları söyledi:

“Küçük ölçekli de olsa bir Cenk uçağı motoru. Büsbütün özgün olarak TEI tarafından tasarlanıp geliştirildi. ulusal Muharip tayyare için Fazla daha yüksek isterleri olan, teknolojinin en üst noktasında bir motor isteniyor. Dünyanın en gelişmiş motorlarından biri olacak. Adım adım gidiyoruz. TEI-TF6000 ve TEI-TF10000 bizim için öğrenme motorlarıdır. Teknoloji geliştirme, validasyon ve Yetenek kazanma motorları… Motorlarımız, ulusal Muharip Uçak’ın motorunun Türkiye’de yapılabilmesi için Fazla Değerli bir adım. Takımımıza Önemli özgüven kazandırdı. Artık, ulusal Muharip Uçak’ın motorunu Türkiye’de yapabileceğimizi biliyoruz. art yakıcısız 6 bin ya da 10 bin librelik bu motor hem Kızılelma’da hem TUSAŞ’ın yeni geliştirdiği İHA olan Anka-3’te, gerekirse süratli ulusal Taarruz botlarda Fazla taraflı kullanılabilecek, ulusal iktisada katkısı olacak hoş bir motor olacak.”

TE-TF6000 özellikleri

  • Kuru İtki Bedeli: 6000 lbf
  • Özgül Yakıt Tüketimi: 0,700 lbf/lbs.h
  • By-Pass Ratio (SLS,ISA): 1,08
  • Boyutlar: 860 mm (genişlik), 1100 mm (yükseklik), 2250mm (uzunluk)
  • Fan: 2 Stage Axial
  • Kompresör: 6 Stage Axial
  • Türbin: 1 Stage HPT, 1 Stage LPT
  • Yanma Odası: Through Flow

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir