Ubisoft, oyunlardaki hikayeleri yazmak için yapay zeka kullanacağını duyurdu

Yazılım Mar 22, 2023 Yorum Yok
Yapay zekanın (AI) oyunlara girmesi Lahza sıkıntısıydı ve Fazla kısa bir müddet Evvel Ubisoft, yaptığı açıklamada bu doğrultuda somut bir adımını attı. Assassin’s Creed, Far Cry ve Ghost Recon serilerinden bildiğimiz Ubisoft, geliştirdiği bir AI aracı ile oyunlarda diyalog oluşturmayı “kolaylaştıracak” ve böylelikle senaristlere Yardımcı olacak.

Diyaloglarda kullanılacak

Ubisoft Ghostwriter olarak isimlendirilen bu AI aracı, firmanın araştırma ve geliştirme kolu olan Ubisoft La Forge tarafından oluşturuldu. Ubisoft, en azından şimdilik, sadece NPC’lerin diyaloglarında bu aracı kullanacağını söylüyor. Ghostwriter, sıfırdan bir diyalog oluşturmayacak ve Ubisoft’a nazaran bir diyalog modülü üzerinde varyasyonlar üreterek daha gerçekçi NPC etkileşimleri oluşturmak için senaristlerle Birlikte çalışacak. Ubisoft’un bu sözlerinden geliştirilen aracın aslında bir “yapay zeka” olmadığını ve bir “derin öğrenme” aracı olduğu anlaşılıyor.

Ubisoft, Ghostwriter tanıtım görüntüsünde “Ghostwriter, tekrar eden bir vazifesi daha süratli ve tesirli bir halde tamamlamalarına Yardımcı olmak için muharrir gruplarıyla el ele oluşturuldu ve onlara oyunların anlatısı, karakterleri ve Aralık sahneleri üzerinde çalışmak için daha Çok Vakit ve özgürlük sağladı” diyor. Hasebiyle Ubisoft’un asıl gayesinin senaristlere Vakit kazandırmak olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle oyunlarda bulunan yüzlerce NPC’nin diyaloglarına daha az Vakit ayrılacak, anne hikaye ve vazifelerine daha Çok odaklanılacak.

Endüstri çalışanları Ghostwriter’a uzak

Aracın ne kadar efektif olduğunu muhtemelen ilerleyen periyotlarda göreceğiz Ama birtakım senaristler şimdiden bu tip araçlara karşı. Sony Santa Monica müellifi Alanah Pearce, “Bir müellif olarak, Yapay zeka tarafından üretilen senaryoları/diyalogları düzenlemek zorunda olmak, yalnızca kendi süreksiz satırlarımı yazmaktan Fazla daha Çok Vakit alıyor. AAA stüdyolarının bunun üzere araçlar yapmak için harcadıkları bütçeyi daha Çok müellif işe almak için kullanmalarını tercih ederim.” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir