Şirketler, çalışanlarını yapay zeka ile değiştirmeye başladı

Yazılım Şub 27, 2023 Yorum Yok
OpenAI tarafından geliştirilen sohbet robotu ChatGPT, hayatımıza girdiğinden beri her şey değişti. Arama motorları, üniversite imtihanları, e-postalar, e-kitaplar ve daha pek Fazla alana giren ChatGPT, artık de insan çalışanların işlerini ellerinden alıyor.

İlk olarak Kasım ayında çıkan lakin kararlı sürümünün gelmesi Şubat ayını bulan ChatGPT’ye olan talep artmaya devam ediyor. Bu ayın başlarında, Amel tavsiyesi platformu Resumebuilder.com, ChatGPT kullanan yahut kullanmayı planlayan 1.000 işletme başkanıyla anket yaptı. Yapılan ankette şirketlerin neredeyse yarsının sohbet robotunu kullandığı tespit edildi. Bu kümenin yasının ise ChatGPT’yi çoktan insan çalışanlarının yerine koymuş durumda.

Yapay zeka, insanın koltuğunu almaya başladı

Resumebuilder.com’un baş Meslek Danışmanı Stacie Haller yaptığı açıklamada, “ChatGPT’nin kullanımına ait Aka bir heyecan var,” diyor ve ekliyor; “Bu yeni teknoloji işyerinde yeni yeni yaygınlaşmaya başladığından, çalışanların var işlerinin sorumluluklarını nasıl etkileyebileceğini kesinlikle düşünmeleri gerekiyor. Bu anketin sonuçları, patronların ChatGPT kullanarak kimi Amel sorumluluklarını kolaylaştırmak istediklerini gösteriyor.”

Bildirilenlere nazaran şirketler ChatGPT’yi halihazırda kod yazmak, metin müellifliği, içerik oluşturmak, alıcı dayanağı ve toplantı özetleri üzere alanlarda sıklıkla kullanıyor. İşe alma süreçlerinde ChatGPT kullanan şirketlerin yüzde 77’si bunu Amel tariflerini yazmaya Yardımcı olmak için, yüzde 66’sı görüşme taleplerini taslak haline getirmek için ve yüzde 65’i müracaatları yanıtlamak için kullandıklarını söylüyor.

Görünüşe nazaran birden fazla işletme önderi ChatGPT’den etkilenmiş durumda. Her ne kadar Amel dünyası önderleri ChatGPT’nin potansiyeli hakkında istekli görünse de aracın çıktıları Vakit vakit tenkit noktası oluyor. Çünkü sohbet robotunun kimi yanlış bilgi verebilmesi iç olmak üzere ırkçı yahut önyargı güttüğü de görülüyor.

Şirketler Önemli tasarruf sağlıyor

OpenAI CEO’su Sam Altman daha Evvel ChatGPT’ye “önemli bir şey” için güvenilmemesi gerektiği konusunda ihtarda bulunmuş ve yakın vakitte attığı bir sıra tweet’te Yapay zeka teknolojisinin yarattığı tehlikelere ait telaşlarını lisana getirmişti. Öte yandan tıpkı teknolojinin nihayet birkaç on yılda gelişip çalışanların yerini alması üzere, ChatGPT’nin de çalışma halimizi etkileyebileceği söyleniyor. bütün yeni teknolojilerde olduğu üzere, şirketlerin ChatGPT kullanımı da Daimi olarak gelişecek ve biz şimdi bunun başlangıç evresindeyiz.

Ek olarak ChatGPT kullanımına yönelik ekonomik modeller de gelişiyor. ChatGPT kullanan şirketlerin neredeyse tamamı aracı kullanarak tasarruf ettiklerini söylerken, yüzde 48’i 50.000 $’dan fazla, yüzde 11’i ise 100.000 $’dan Çok tasarruf ettiklerini belirtiyor

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir