Shell derin deniz petrol arama çalışmalarında yapay zeka kullanacak

Yazılım May 17, 2023 Yorum Yok
çok uluslu petrol ve doğalgaz şirketi Shell, derin sularda petrol arama faaliyetlerini daha da ileri düzeye taşımak için Aka bilgi analitiği şirketi SparkCognition’ın yapay zeka tabanlı teknolojisini kullanacağını duyurdu.

Şirket, SparkCognition Yapay zeka algoritmalarının Shell’in yeni petrol rezervleri arayışında Aka hacimli sismik verileri işleyeceğini ve tahlil edeceğini söyledi. Bu teknoloji tıpkı vakitte açık deniz petrol üretimini artırmak için de kullanılacak.

Keşif çalışmalarını hızlandıracak ve tasarruf sağlayacak

Shell’in inovasyon ve verimlilikten Mesul reis yardımcısı Gabriel Guerra yaptığı açıklamada şirketin keşif datalarını tahlil etmek için yeni yollar bulmaya kararlı olduğunu söyledi. Ayrıyeten hedeflerinin operasyonel verimliliği ve suratı arttırmanın yanı Dizi üretim ve keşif muvaffakiyetini da yükseltmek olduğunu belirtti.

Yeni süreç keşif çalışmalarını dokuz aydan dokuz güne indirebilir. Shell ve SparkCognition, teknolojinin olağandan daha az sismik tarama kullanarak yeraltı imgeleri oluşturacağını ve derin denizlerin korunmasına Yardımcı olacağını söyledi.

Daha az sismik tarama, keşif Amel akışını hızlandıracak ve yüksek performanslı bilgi süreç maliyetinden tasarruf sağlayacak. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir