Resident Evil Village Gold Edition – İnceleme: Oyuna dönmeye değer mi?

Yazılım Kas 16, 2022 Yorum Yok
Geçtiğimiz Yıl konsolların birinci yılı olması sebebiyle ne yazık ki oyun manasında Fazla ağır bir Yıl olmadı. Lakin oyunlardan bir tanesi beni hem çocukluğuma götürdü hem de Aka bir keyif verdi. Evet, Resident Evil Village’tan bahsediyorum. Resident Evil Village’ın Resident Evil 4‘e benzemesi sebebiyle benim en sevdiğim biri oyunlardan olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şu anda bütün heyecanımı Resident Evil 4 Remake’e yöneltmişken de bu yazımıza husus olan Resident Evil Village Shadows of Rose‘u görünce bir oldukça sevindim diyebilirim. Zira hem tadı damağımda kalan Resident Evil Village’a yeni bir hikaye misyonu ekliyor hem de serinin alıştığımız kamera açısı üçüncü Şahıs nazar açısıyla oynayabildiğimiz bir mod geliyor.

Aslında bu Gold Edition olarak sunulan paket geçtiğimiz haftalarda çıkışını yaptı lakin bildiğiniz üzere oyun dünyası nihayet birkaç haftadır bir epey ağır. O yüzden ne yazık ki biraz geç deneyimledim. lakin baştan şunu söyleyebilirim ki Resident Evil Village’ı özlemişim ve bu yeni sürüm özlememi giderdi, en azından Resident Evil 4 Remake’e kadar. Öncelikle bu Gold Edition’ın içerisinde neler Mevcut onları bir sıralayalım:

  • Resident Evil Re:Verse
  • Resident Evil Village Street Wolf Outfit
  • Resident Evil Village Trauma Pack
  • Resident Evil Village Winters Expansion
  • Ve Alışılmış ki oyunun kendisi

Trauma Pack ve Street Wold Outfit ile ilgili bahsedecek Fazla da bir şey yok aslında. Bu pakette asıl dikkat edilmesi gereken içerikler Resident Evil Re:Verse ve Resident Evil Village Winters Expansion. Resident Evil Village Winters Expansion’dan başlayalım.

Resident Evil Village Winters Expansion

Bu genişleme paketindeki en Kıymetli içerik şüphesiz Shadows of Rose isimli hikaye DLC’si. Bu DLC’de nihayet iki oyunda anne karakterimiz olan Ethan’ın kızı Rose’un büyümüş halini Denetim ediyoruz. Baştan uyaralım ana oyunu oynamayanlar bu DLC’yi oynamasın, Evvel anne oyunu oynasın. Bu biçim hikaye DLC’lerinde benim iki farklı beklentim oluyor. Ya anne oyun içerisinde tam açıklanmayan bir olayı ayrıntılı bir halde bize açıklamasını beklerim ya da öykünün bir sonraki oyunla bağlanacağı noktayı farklı bir mekanik yahut farklı bir bölgeyle bana anlatmasını isterim. Bu DLC için sanıyorum ki ikincisi geçerli lakin tam olarak değil. 

Bu DLC bizleri iki farklı bölgeye götürüyor ve anne oyunda olduğu üzere bulmacaları çözerek, kaygılı dakikalar yaşayarak oralardan kaçmaya çalışıyoruz. Oynanış manasında Biricik farklılık Rose’un gücü olması. ancak bu Güç de oyunun Aka bir kısmında bulmaca çözmekten ileri gidemiyor. Bundan şikayetçi değilim yanlış anlaşılmasın esasen oyunun sunduğu oynanış benim için pek kafiydi. Bu Güç sayesinde farklı bir bulmaca mekaniği gelmiş olması da ekstra bir hoşluk. DLC’nin bizi götürdüğü bu iki yer ise kızdığım nokta. Zira anne oyunda gittiğimiz yere bir Defa daha gidiyoruz. Bu da açıkçası beni biraz üzdü zira kıssanın devamı niteliğinde ya da bir sonraki oyunla temas noktası niteliğinde olduğu için farklı bir bölgeyi görmek isterdim. fakat Tekrar de bu durum beni Fazla rahatsız etmedi zira gergin gezme esnasında neyin nerede olduğunu öğrenmek Fazla kısa sürdü. DLC’nin kendi içerisindeki öyküyü değerlendirdiğimizde Alelade bir hikaye olduğunu söyleyebiliriz, o denli Fazla Aka bir maksada sahip değil. ancak sonraki oyunla temasta bu DLC kullanılırsa elbette DLC’yi oynayanlar için daha keyifli olacaktır. Bu ortada oyunun mühleti de kısa, yaklaşık 5 saat üzere bir müddette DLC’yi bitirebilirsiniz. 

DLC ile ilgili aslında Resident Evil Village Winters Expansion paketi ile ilgili bahsedilmesi gereken öbür ayrıntı ise üçüncü Şahıs nazar açısı modu. Bu paket sayesinde ister anne oyunu ister DLC’yi bu kamera açısıyla da oynayabiliyorsunuz. DLC’yi ben büsbütün bu modda oynadım ve Fazla keyif aldığımı söyleyebilirim. Bu yüzden kesinlikl hoş bir yenilik diyebiliriz. Umuyorum ki bir sonraki oyunda en başından bu iki seçenek ile gelir. genel olarak DLC ile ilgili nihayet yorumumu yapmam gerekirse keyif aldığım bir DLC olduğunu söyleyebilirim Özellikle üçüncü Şahıs nazar açısı moduyla. Lakin ne yazık ki DLC anne oyunun üzerine kayda değer bir şey koymuyor. Şayet benim üzere anne oyunu seve seve oynadıysanız ve şu anda heyecanla Resident Evil 4 Remake’i bekliyorsanız, bu pakete kesinlikle göz atın keyif alacaksınız. ancak anne oyun için sizin için öylesine bir oyun mantığındaysa bu DLC’ye bakmanıza da gerek yok.

Resident Evil Re:Verse

Geldik Resident Evil Re:Verse’e. Ne yazık ki burada söyleyebileceğim pek bir şey yok zira oyun içerik manasında Fazla düşük. Evet, hoş bir potansiyele sahip. Keyifli bir tecrübe sunabilir lakin ne yazık ki şu Lahza değil. Karakterler kısıtlı, haritalar kısıtlı ve teknik olarak da problemler var. lakin dediğim üzere eğlenceli bir tecrübe potansiyeli Fazla yüksek. Şayet Capcom apansız vazgeçip oyunu böyleyece bırakmaz ve içeriklere devam ederse bu oyun ilerleyen süreçte Fazla daha keyifli bir hale gelebilir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir