Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı: Ray tracing, WiFi 7 desteğiyle daha hızlı ve daha verimli

Genel Kas 16, 2022 Yorum Yok
Qualcomm, Aka ölçüde Yapay zeka performansına odaklanan yeni üst Tertip Android çipi olan Snapdragon 8 Gen 2’yi tanıttı. Snapdragon 8 Gen 1 modeline kıyasla her istikametten güzelleştirme Laf konusu. SM8550-AB olarak da bilinen Qualcomm’un yeni taşınabilir işlemcisi, 4nm üretim sürecinden geçmiş. İşte Snapdragon 8 Gen 2 kaç GHz? başta olmak üzere bütün merak edilenler

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri ile neler sunuyor?

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemci, Güç verimliliğine odaklanıyor fakat kayda değer Hız artışı da getiriyor. Yeni Kryo CPU üçlüsü, %40’a kadar daha yüksek verimlilik, %35’e kadar daha yüksek performans sunuyor. Saat suratı açısından bir geliştirme Laf konusu değil; Snapdragon 8 Plus Gen 1 ile birebir lakin çekirdek bileşimi tıpkı değil. Biricik Kryo Prime çekirdeği (Cortex-X3 tabanlı), yüksek Biricik Amel parçacıklı performans sunmak için 3.2GHz süratte çalışıyor. Lakin yeni işlemci, Fazla Amel parçacıklı Amel yüklerini daha uygun işlemek için üç yerine dört performans çekirdeği ile (2.8GHz süratte çalışıyor) destekleniyor. Üç verimlilik çekirdeği 2.0GHz süratte çalışıyor.

En yeni Adreno GPU, %45’e kadar daha yüksek Sıkıntı verimliliği, %25’e kadar daha yüksek performans sunuyor. Gen 2, Snapdragon platformuna donanım hızlandırmalı ışın izleme (ray tracing) dayanağı getiriyor. Bu grafik işlemci ünitesi OpenGL ES 3.2 ile Bir arada Vulkan 1.3’ü destekleyen birinci GPU olma özelliğini taşıyor.

Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti, daha süratli hafıza teknolojileri ile geliyor. RAM tarafında LP-DDR5X 4200MHz (LP-DDR5 3200MHz) sürat, depolama tarafında yeni UFS 4.0 formatını destekliyor.

Ekran tarafında, yeni Qualcomm işlemci, 144Hz’e kadar QHD+ çözünürlüğünde, 60Hz’e kadar 4K çözünürlüklü ekranları çalıştırabiliyor. 60Hz 4K çözünürlüğe çıkabilen harici ekranlara da takviye sağlıyor. AV1 görüntü kod çözme takviyesinin gelmesiyle 60FPS (HDR ile) 8K görüntüler izlenebiliyor.

Gen 2 de selefi üzere tıpkı anda üç adet 36MP kamera (30fps) yahut Biricik 200MP kamerayı destekliyor. 108MP sensörler sıfır deklanşör gecikmesiyle destekleniyor. Görüntü tarafında yeni yonga seti, 30fps süratte 8K HDR görüntü kaydı, 120fps süratte 4K ve ağır Cazibe görüntü kaydına müsaade veriyor. HDR10+, HLG, Dolby Vision iç Türlü HDR formatlarını destekliyor.

Yeni Qualcomm işlemci, hem mmWave hem de sub-6GHz 5G destekleyen yeni Snapdragon X70 modem ile geliyor. Modem, azamî indirme (download) suratı 10Gbps, azamî yükleme (upload) suratı 3.5Gbps sunuyor. Ayrıyeten iki 5G SIM yahut 5G ve 4G tıpkı anda faal çift SIM’i destekliyor. WiFi 7 (802.11be) standardı ile kablosuz File irtibat suratı 5.8Gb/sn’ye çıkıyor. Ayrıyeten Qualcomm, gecikme mühletinin azaldığını, kablolu irtibata yakın olduğunu tez ediyor. Bluetooth 5.3, 48kHz kayıpsız müzik dinleme, uzamsal ses, Quick Charge 5 (USB 3.1), irtibat tarafındaki diğer iyileştirmeler.

Qualcomm, yeni Hexagon işlemci ile Yapay zeka performansının 4 kat artırıldığını sav ediyor. Bu da yüz, saç, giysi, arka plan üzere ayrıntıların daha güzel ortaya çıkacağı portre fotoğraflar demek.

Snapdragon 8 Gen 2 hangi telefonlara istikbal sorusuna ise; Qualcomm, net bir model vermese de markaları paylaştı. Asus ROG Phone, Honor, iQOO, Motorola, nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi, Meizu ve ZTE’nin 2022 sonunda çıkacak Android telefonlarında yeni Qualcomm Snapdragon Gen 2 işlemciyi göreceğiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir