Redfall – inceleme: Eleştirildiği kadar kötü bir oyun mu?

Yazılım May 09, 2023 Yorum Yok
Immersive sim dediğimiz çeşide dair bugüne ne yazık ki Fazla Çok Örnek verebileceğimiz oyun yok, oyunun yanı Dizi artık bu tıpta oyun geliştiren stüdyo da kalmadı zira artık yeni nesil oyuncu kitlesinin Fazla İlgi duyduğu bir Cin değil. Fakat bir stüdyoyu bu mevzuda es geçmemek lazım: Arkane Austin. Yani Dishonored, Prey ve Deathloop üzere oyunların geliştirici. Bu oyunların hepsi de immersive sim tipi için verilebilecek hoş örnekler. Bu oyunlarda bir vazifesi yapmak istediğinizde yahut bir noktaya ulaşmak istediğinizde apansız farklı seçenek bulunuyor ve bunlar Lakin göze parmak sokar üzere belirtilmiyor. Büsbütün sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda. Arkane Austin’in Tekrar bu biçimde olan yeni Redfall da geçtiğimiz günlerde çıkışını yaptı. İncelemesiyle de karşınızdayım. 

Redfall, vampirlerin bulunduğu bir kozmosta geçiyor ve anne Gaye bu vampirleri ortadan kaldırmak. Oyun, genel çizgileriyle Deathloop’un tema değiştirmiş hali üzere dursa da aslında Left 4 Dead stilinde diyebiliriz lakin elbette Arkane dokunuşlarıyla süslenmiş halde. Oyuna girerken 3 farklı karakterden birini seçerek giriyorsunuz. Her karakterin kendine has yetenekleri bulunuyor. Bunlardan iki tanesi bekleme mühleti daha kısa olan ve bir savaşta ortalama iki kere kullanabileceğiniz yetenekler. öteki Yetenek ise daha ulti stilinde ve bekleme müddeti uzun, yani Cenk başına ortalama 1 kere kullanabiliyorsunuz. Karakterlerin yetenekleri nitekim de oynanış üslubunuzu etkiliyor. Bu yüzden karakteri seçerken dikkat etmenizde fayda var.

Karakteri seçtikten sonra ise oyuna Çabucak başlıyorsunuz. Oyun, temelde bir Aleni dünya oyunu aslında fakat bölge bölge ayrılmış durumda. Gayeniz da size verilen vazifeleri yerine getirip vampirleri öldürüp bölgeyi temizlemek diyebiliriz. arka planda bir de hikaye Mevcut fakat hikaye Deathloop, Dishonored yahut Prey’deki üzere katiyetle odak noktasında değil. Oyunda bir anne bölgeniz Mevcut ve misyon yerine giderken yolda gördüğünüz fast travel noktaları, inançlı konutlar ve türevlerini temizleyerek hem inançlı bölge yaratıyorsunuz hem de haritadaki ulaşımınızı kolaylaştırıyorsunuz. Haritanın Türlü bölgelerinde insan yahut vampir düşmanlar bulunuyor. Oyunun başlangıcında bunları temizlemek keyif verse de bir müddet sonra düşmanları atlatıp vazifeye gitme isteği daha ağır basıyor. Bunun dışında haritada nitekim sizi Uzaklık Dizi zorlayacak ve görece keyifli bir aksiyonun içine sokan düşmanlar da bulunuyor. Kainatla ilişkili bir halde Vakit vakit Aka Boss diyebileceğimiz bosslar da geliyor. 

Bu noktada aslında silah çeşitliliği de öne çıkıyor. Her karakterin usulüne nazaran silahlar bulunuyor fakat istediğiniz silahla gezebiliyorsunuz ve oyun size Daimi bir loot sunuyor. Bu yüzden Borderlands stilinde Daimi silah değiştirme durumuna giriyorsunuz. Natürel burada oyun stiliniz da Ehemmiyet arz ediyor. Kısaca özetlemek gerekirse Redfall bu usul bir oyun lakin bu yazımızın asıl gayesi oyunun tanıtımı değil. Birkaç gündür konuşulduğu üzere Redfall Kötü bir oyun mu, değil mi konusundan bahsetmek istiyorum.

Redfall Üzücü Bir Oyun mu?

Aslında mevzuya Arkane’den başlamak lazım. Arkane bugüne kadar yaptığı oyunlarla bizlerin itimadını kazanmış farklı tecrübeler sunan bir stüdyo. Deathloop’ta bile birçok oyuncu önyargılı bir halde beklerken karşımıza çıkan üretim farklı ve keyifli bir üretimdi. Bu yüzden Redfall’da da beklenti olmasa bile farklı ve keyifli bir imal bekliyorduk. Lakin Redfall, Arkane’in daha Evvel yaptığı üzere farklı olmayı başaramadı. Daha Evvel birçok yerde örneklerini gördüğümüz, ruhsuz, ekstra bir şey sunmayan bir oyun pozisyonunda. Bu Üzücü bir oyun olması için kâfi mi, bence değil. Evet, günümüzde artık yüzlerce oyun çıkıyor ve birebir şeyi tekrar tekrar oynamanın bir mantığı yok lakin Yeniden de bu bir oyuna Kötü demek için kâfi değil. Oyunun sunduğu şeyler Fazla Alelade ve ruhsuz, aslında benzerilerini Fazla Çok gördük. Bu yüzden Redfall için benim fikrim ortalama bir oyun olduğu tarafında. Farklı bir şey sunmuyor fakat kendini Yine de oynatıyor. Bilhassa co-op dayanağı ile Bir arada hoş bir cümbüşe sahip. Burada en Aka eleştirim oyunun ruhsuz olması olur. Zira ortalama birçok oyunda en azından atmosfere kendimizi kaptırabiliyorduk. Redfall’un atmosferi her ne kadar hoş de olsa oyunun içerisine giremiyorsunuz. Bu yüzden ne yazık ki Fazla daha fazlasını sunabilecek bir oyunun ortalama olarak kalması beni üzüyor.

Teknik tarafta ise oyunun erken erişim sürümünden bu yana akıcı bir tecrübe elde edebildim. 2K çözünürlükte RTX 3080, 5600X ile bütün ayarlar sondayken 60 FPS’i rahatça alabildim. Oyunun çıkışında Sıkıntı yaşayanlar olmuş lakin daha birinci günden gelen yama ile problemler ortadan kaldırılmış.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse Redfall, heyecanlanıp alınacak bir oyun değil fakat Xbox Game Pass ile Birlikte arkadaşlarınızla da oyuna giriyorsanız boş vaktinizde rahatlıkla girip deneyimleyebileceğiniz bir oyun. Game Pass’te varken ekstra Nakit verip de almaya gerek yok. lakin Game Pass ile Birlikte girip arkadaşlarınızla sohbet eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz, söylenen kadar Kötü bir oyun olduğunu düşünmüyorum, ortalama bir oyun yalnızca.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir