Prestijli fotoğrafçılık ödülünün yapay zekaya verildiği ortaya çıktı

Yazılım Nis 23, 2023 Yorum Yok
Berlin merkezli “fotomedya sanatçısı” Boris Eldagsen, Dünya Fotoğraf Örgütü’nün Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne katıldı. Eldagsen, ‘The Electrician’ adlı fotoğrafıyla müsabakaya “Yaratıcı” kategorisi altında girdi. 1940’ların görsel lisanını anlatan ‘Pseudomnesia: Fake Memories’ isimli serinin bir modülü olan bu fotoğraf, iki bayanın Fazla eski bir fotoğrafı üzere görünüyor.

Ödül Yapay zekaya verildi

‘The Electrician’ yapıtı temelinde bir yapay zeka tarafından oluşturuldu. Hatta yalnızca bu fotoğraf değil, Eldagsen’in katıldığı bütün seri Yapay zeka imaj üreteçleri aracılığıyla 20 ila 40 Defa tekrar düzenlendi. Eldagsen, bu türlü bir şey yapmasının nedeni olarak ise bir farkındalık yaratmak olduğunu ve Yapay zeka tarafından oluşturulan imajlar için başka müsabakaların yapılması gerektiğini söylüyor.

Eldagsen her ne kadar mükafatı kazanmış olsa da hem mükafatı hem de kazanana verilen Sony kamera ekipmanlarını reddettiğini açıkladı. Eldagsen yaptığı açıklamada “Fotoğraf dünyası olarak Aleni bir tartışmaya muhtaçlığımız var. Neyi fotoğraf olarak kabul edip etmeyeceğimize dair bir tartışma.” tabirlerini kullandı. Eldagsen’a nazaran Yapay zeka ile gerçek fotoğrafçılar, bu Cin yarışlarda birbirileriyle yarışmamalı. İkisini büsbütün farklı olarak gören sanatçı yapay zekanın ürettiği görsellerin fotoğrafçılık olmadığını belirtiyor.

Bu birinci değil

Öte yandan bu, Yapay zeka tarafından üretilen imajın bir fotoğraf yarışını birinci Sefer kazanması değil; Midjourney kreasyonu, bu yılın başlarında Avustralyalı fotoğraf perakendecisi digiDirect tarafından düzenlenen bir fotoğraf yarışını kazandı. Öbür bir Midjourney imgesi, Colorado Eyalet Fuarı’nın 2022’deki yıllık sanat müsabakasında bir kategoride Ödül kazandı.

Bununla Birlikte Johannes Vermeer’in efsanevi “İnci Küpeli Kız” tablosunun Yapay zeka versiyonu Lahey’deki Mauritshuis koleksiyonuna eklenmişti. Mauritshuis, hayli itibarlı bir koleksiyon ve Yapay zeka tarafından üretilen “İncili Kızım” (My Girl with a Pearl) yapıtının buraya konulması sanat topluluğunun kimi kesitleri tarafından “hakaret” olarak nitelendirilmişti. Yapay zeka ve sanat topluluğu ortasındaki tansiyonun ilerleyen periyotlarda daha da artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir