Oyun oynayanların sayısı artıyor ancak sektörün geliri 15 yıldan sonra ilk defa düşüyor

Yazılım Oca 09, 2023 Yorum Yok
Karantina ve pandemi periyodunda görüntü oyunlar ve akış hizmetleri Aka bir patlama yaşayarak şişkin bir bölüm haline geldi. Pandeminin geride bırakılmasından sonra ise bu şişen pazarların eski hallerine süratle döndüğü görülüyor lakin oyun dalında durum biraz daha farklı.

Newzoo’nun en nihayet Küresel Oyun Pazarı Raporu, dünya çapında oyun oynayan insan sayısının bu Yıl yüzde 4,6 arttığını gösteriyor. Bu bilgi etkileyici çünkü pandemide oyun oynamaya başlayan insanların süreç sonrasında da oyunlara devam ettiği ortaya konuyor.

3,2 milyar oyuncu var

Öte yandan Orta şark ve Afrika, bu Yıl yüzde 8,2 artışla 488 milyona ulaşarak oyuncu sayısında en Aka artışı gören pazar oldu. Akabinde ise yüzde 4,8 yükseliş ile Latin Amerika ve yüzde 4,2 ile Asya-Pasifik bölgesi geldi. En az yükseliş ise yüzde 2,6 ile Kuzey Amerika oldu. Yekün oyuncu sayısı ise neredeyse 3,2 milyar düzeyine geldi.

15 Yıl ortadan sonra gelirler birinci defa düştü

Kovid-19 salgın devri tıpkı vakitte oyun gelirlerinde de Değerli bir doping tesiri yarattı. O denli ki, 2020 ile 2022 ortasındaki büyüme, Newzoo’nun öngördüğünden 43 milyar dolar daha fazlaydı. Fakat karantina sonrasında ise gelirlerde yüzde 4,3 düşüş yaşanmış ve yıllık 184 milyar dolar seviyesine gerilenmiş durumda. Her ne kadar gelirler 15 Yıl sonra birinci defa düşse de oyun dalının 2022’nin ekonomik türbülansını öteki birçok bölümden daha yeterli atlattığını belirtmek gerekiyor.
bütün global oyun gelirinin neredeyse yarısı Asya-Pasifik bölgesinden (87,9 milyar dolar) gelirken, şimal Amerika ise gelirlerin dörtte birinden biraz fazlasını (48,4 milyar dolar) karşıladı. Dikkat edilmesi gereken bir öbür ayrıntı ise oyun gelirlerini yüzde 6,6’lık yükselişle 6,8 milyar dolara çıkaran Orta şark ve Afrika.

Her zamanki üzere paranın birçok, 2022’de Yekün gelirin yüzde 50’sini yahut 92,2 milyar doları oluşturan mobil oyunlardan geldi. Bunu yüzde 28 (51,8 milyar dolar) ile konsol oyunları, yüzde 21 ile indirilen/kutulu PC oyunları izledi. Newzoo, 2025 yılına kadar 3,5 milyardan Çok insanın oyun oynayabileceğini ve yaklaşık 211,2 milyar dolar harcayacağını iddia ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir