Google ve Android TV’lerde APK dönemi sona eriyor!

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Akıllı televizyonlar Laf konusu olduğunda Google TV ve Android TV platformlarıyla pazarın lider isimlerinden biri olmayı başaran Google, yeni bir değişikliğe imza atmayı planlıyor. Yazılım devi bugün, Android TV ve Google TV işletim sistemleri için Mayıs 2023 tarihinden itibaren APK yerine Android App Bundle (AAB) formatına geçileceğini duyurdu.

Uygulama boyutları küçülecek

Google tarafından birinci olarak 2018 yılında tanıtılan ABB formatı, uygulama boyutlarında tasarruf sağlamayı hedefleyen yeni bir uygulama biçimi olarak karşımıza çıktı. Günümüzde Google Play Store’da standart haline gelen bu özellik, Aygıt için Gerekli olan evrakların indirilmesini Geri kalan belgelerin ise arşivde kalmasını sağlıyor. Böylelikle uygulama boyutlarında yüzde 20’lik bir tasarruf Laf konusu.

Ayrıca ABB formatı, Android ve Google TV kullanıcılarının Gereksiz uygulamaları arşivlemesini ve arşivden çıkarmasını içeren yeni bir özellik ile kullanıma sunulacak.

Bugün yapılan resmi İzah Google TV mahsul İdaresi ekibinden Josh Wentz, Android TV platformunda 10.000’den Çok uygulamanın yer aldığını lakin kısıtlı depolama alanı sebebiyle kullanıcıların uygulamaları kaldırmaya zorladığını belirtti. Bu sebeple yetkili isim, ABB formatına geçişin bu meseleleri hafifleteceğini düşünüyor. Bildirilenlere nazaran Google, uygulamaların tekrar paketlenmesi için geliştiricilere altı aylık bir Vakit tanıyacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir